BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Marta

78 rocznica pierwszej zsyłki na Sybir w czasie II wojny światowej

 

W dniu 11 lutego 2018 roku o godz. 11:00 w  Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie odbędzie się uroczysta Msza Święta w 78. rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir. Po mszy odbędzie się krótki koncert zespołu Wiolinek oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą martyrologię Polaków. Na uroczystości zaprasza Związek Sybiraków Koło w Bardzie.

10 lutego 1940 r. to data, która głęboko zapadła w pamięci mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. 78 lat temu, o świcie, rozpoczęła się pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów dotyczyła  ok. 200 tys. ludzi, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, działaczy samorządowych. Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne. Wywożonym Polakom dawano kilkanaście minut na spakowanie całego dobytku, a potem kierowano ich do przeładowanych wagonów towarowych. Wywiezieni trafili do północnych regionów Rosji, w okolice Archangielska, Irkucka oraz Kraju Krasnojarskiego i obwodu omskiego na Syberii. Była to pierwsza z czterech wielkich akcji deportacyjnych, jakie przeprowadził Związek Sowiecki w czasie II wojny światowej.

Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.

Dariusz Szewczyk

prezes Związku Sybiraków Koło w Bardzie

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze