BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej

 

10 stycznia 2018 roku Pani Kazimiera Trzebońska świętowała swoje 90 urodziny! Wypadały one w grudniu, ale gości zaprosiła w okresie poświątecznym.

Według bardzkich tradycji odwiedził ją Burmistrz Krzysztof Żegański wraz z Kierownik OPS Wiesławą Horowską, by wręczyć pamiątkowy dyplom, prezent oraz kwiaty.

Miło było zobaczyć, iż Pani Kazimiera cieszy się dobrym zdrowiem i jest otoczona kochającą się rodziną!

A oto jej krótki życiorys:

Urodziła się 26 grudnia 1927 roku w miejscowości Gaik gm. Pinczów. Do szkoły podstawowej uczęszczała do miejscowości Winiary, gdzie ukończyła 5 klas. Po wybuchu II wojny światowej do szkoły już nie uczęszczała, gdyż została ona zamknięta przez Niemców.

Jesienią 1942 roku po akcji partyzantów  Niemcy w odwecie spalili szkołę w Winiarach, a z pozostałych miejscowości zabrano ludzi do pracy. W tym czasie Pani Kazimiera miała 13 lat i też została przewieziona do Niemiec na przymusowe roboty. Została wywieziona do miejscowości Dormagen, gdzie pracowała w fabryce włókienniczej. Jako dziecko przeszła straszne chwile, było ciężko, wykonywała prace ponad swoje siły, a racje żywnościowe były bardzo niewielkie.

W 1945 roku z fabryki w której pracowała została przewieziona do pracy przy budowie okopów w Holandii. Tam traktowana była jeszcze gorzej niż w fabryce włókienniczej. Nie dostawali jedzenia. Przeżyła traumatyczne chwile. Jako dziecko chodziła i prosiła okolicznych mieszkańców o pomoc żywnościową tj. jabłka, ziemniaki, które były pieczone na ogniskach. W Holandii zostali wyzwoleni przez Amerykanów, którzy stworzyli obóz przejściowy, w którym ukończyła szkołę.

Po ukończeniu szkoły podstawowej został zaproponowany wyjazd do Polski lub do USA. Pani Kazimiera wybrała Polskę i przewieziono ją do Szczecina, a stamtąd  po otrzymaniu dokumentów rejestracyjnych wyjechała pociągiem do swojego domu.

W 1946 roku przyjechała do siostry Władysławy Zelek do Janowca. Tu poznała swojego męża Stanisława Trzebońskiego, który też był u swoich znajomych w odwiedzinach. Następnie on wyjechał do swojej rodziny pod Kraków, a Pani Kazimiera wyjechała do Bielawy gdzie podjęła pracę w zakładach włókienniczych.

Z mężem utrzymywała kontakt korespondencyjny, czasami przyjeżdżał do niej w odwiedziny. Postanowili się pobrać. Ślub wzięli w Kościele w Przyłęku i zamieszkali w Janowcu, gdzie mieszka do chwili obecnej. Mąż pracował w Bardeckich Zakładach Papierniczych, a Pani Kazimiera zajmowała się gospodarstwem domowym i wychowywała czworo dzieci. Mąż  Stanisław zmarł w 2005r., a Pani Kazimiera obecnie zamieszkuje z córką, jej synową i prawnuczkami.

Jeszcze raz najlepsze życzenia dla Pani Kazimiery!

 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (1)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (2)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (3)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (4)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (5)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (6)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (7)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (8)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (9)
 • 90 urodziny Pani Kazimiery Trzebońskiej (10)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze