BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Marta

92 urodziny Kazimierza Baran

 

W piątkowe południe w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Bardo Krzysztofa Żegańskiego urodzinowe życzenia panu Kazimierzowi Baranowi złożyła zastępca Burmistrza Krystyna Sobieraj wraz z pracownikiem OPS Bardo Agnieszką Sozańską. Z okazji 92 urodzin Jubilat otrzymał bukiet kwiatów, gratulacje o raz album. Był on bardzo zaszczycony, że swoje urodziny może świętować zarówno w gronie rodziny jak i z przedstawicielami Gminy.

Pan Kazimierz Baran urodził 28 marca 1924 roku we wsi Witryłów, gmina Dydnie powiat, Brzozów. Rodzice pracowali w majątku. Pan Kazimierz miał dwóch młodszych braci. Ukończył Szkołę Podstawową w Witryłowie. Swoją naukę zawodu – elektryk kontynuował już na Dolnym Śląsku.

Zasilał szeregi polskiej armii. Walczył o wolność Warszawy. Okres wojny wspomina ze wzruszeniem, jako czas biedy i głodu. W maju 1949 roku przyjechał do Bardo. Rozpoczął prace jako elektryk w Bardeckich Zakładach Papierniczych, gdzie poznał Anielę. W grudniu 1949 r. zawarł związek małżeński z Anielą, przeżyli wspólnie 58 lat. Przeprowadził się do Opolnicy, do domu rodzinnego żony, gdzie mieszka do dziś.

Żona zajmowała się niewielkim gospodarstwem oraz wychowywaniem dwóch córek i syna a pan Kazimierz pracował nadal w BZP, gdzie przepracował 34 lata. Małżeństwo układało się bardzo dobrze. Wspólnie chodzili na zabawy, jeździli na wycieczki organizowane przez zakład pracy. Pracę zawodową wspomina bardzo dobrze.

W 1997r. pan Kazimierz wraz z rodziną przeżył powódź, w której stracił dorobek życia.

Wspomina, że w trudnych czasach ludzie sobie pomagali w sąsiedztwie panowała zgoda, wszyscy żyli jak jedna wielka rodzina. A teraz zdarza się nawet, że się nie znają. Pomimo wielu traumatycznych przeżyć pan Kazimierz jest pogodnym człowiekiem, pełnym energii. Nadal ma nie wielki inwentarz i uprawia działkę przy domu. Jest osobą bardzo pracowitą. Doczekał czterech prawnuczek i jednego prawnuka.

Od młodych lat posiadał motor, na którym jeździ do dziś. Od 1956 roku jest członkiem Zarządu Kombatantów. Bierze udział w każdych uroczystościach.

  • 92 urodziny Kazimierza Barana (1)
  • 92 urodziny Kazimierza Barana (3)
  • 92 urodziny Kazimierza Barana (2)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze