BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Marta

Aktywny i zdrowy senior

 

Każdy z nas zetknął się z tematem starości. Jednak dopiero, gdy dotyczy to naszego członka rodziny pojawia się pytanie jak poukładać nasze bieżące sprawy z opieką nad nim. Na szczęście jest coraz więcej możliwości oraz dostępnych narzędzi, które pomogą nas w tym wesprzeć. Ważną rolę odgrywają w tym temacie instytucje samorządowe jako te, które mają najbardziej realne szanse i możliwości by dotrzeć do osób starszych, samotnych i chorych.

Gmina Bardo od lat dostrzega potrzeby swoich najstarszych mieszkańców. I stale rozwija dla nich swoją ofertę. Nawet najmniejsze gesty, takie jak życzenia urodzinowe oraz odwiedziny z tej okazji przez burmistrza, osób w wieku powyżej 90 lat spotykają się z ogromną życzliwością. Dużym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się zajęcia plastyczne w centrum kultury oraz sezonowe zajęcia ruchowe nordic walking czy wyjazdy na basen prowadzone przez bardzkie stowarzyszenia. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęty został tematyczny cykl spotkań z lekarzami z Fundacji Wspieramy Seniorów z Wrocławia, podczas których omawiane są choroby i dolegliwości dotykające osób starszych. Już w kwietniu odbędzie się kolejne spotkanie, podczas którego zostaną omówione takie zagadnienia jak pierwsza pomoc, ćwiczenia dla seniorów oraz schorzenia endokrynologiczne i kardiologiczne. Planowane są również spotkania z policjantami, w czasie których seniorzy dowiedzą się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Również w najbliższym miesiącu zostanie uruchomiony program pod nazwą „Bardzka Karta Seniora”, z którego będą mogły skorzystać osoby 60+. Program polegać będzie na realnym wsparciu seniorów poprzez zastosowanie zniżek, upustów i promocji przez firmy prywatne, instytucje medyczne, kulturalne i inne. Każdy senior z naszej gminy lub jego opiekun będzie mógł otrzymać specjalną kartę, która nie jest kartą płatniczą ani nie zastąpi żadnej formy płatności, ale będzie miał prawo do zniżki  w wyznaczonych punktach. Koordynacją projektu zajmować się będą pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie.

Ważnym tematem dla władz gminy jest samotność ludzi starszych. Często po stracie współmałżonka lub zmianie statusu zawodowego osoba zostaje sama z sobą w czterech ścianach. Dlatego dobrą metodą na radzenie sobie z tym problemem jest aktywność i rozwijanie własnych zainteresowań. Okazją ku temu, są organizowane spotkania okolicznościowe np. Dzień Seniora, Dzień Chorego czy spotkania świąteczne lub święta patriotyczne. Aby umożliwić łatwiejszy i większy dostęp do oferty dla seniorów, podczas ostatniej sesji rady miejskiej radni podjęli decyzję o utworzeniu Dziennego Domu Pobytu dla Seniorów przeznaczając na remont dachu w budynku po byłym przedszkolu oraz przygotowanie dokumentacji 183.100,00 zł. Do dyspozycji seniorów będą różnego rodzaju zajęcia edukacyjno-kulturalne, sportowe, ciepły posiłek oraz pomoc przy rozwiązywaniu codziennych problemów i załatwieniu np. spraw urzędowych. Jak dodaje burmistrz Krzysztof Żegańskidzienne domy pomocy prowadzone przez samorządy to rozwiązanie korzystne dla obu stron, ponieważ kosztują rodzinę mniej niż tradycyjne całodobowe domy opieki oraz zapewnią godną jesień życia osobom starszym. W Dziennym Domu Pobytu dla Seniorów, każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby lubiące aktywny tryb życia będą mogły skorzystać z siłowni zewnętrznych czy np. założyć własny ogródek. Aktywizacja seniorów w komfortowych i bezpiecznych warunkach, stała opieka pielęgniarska, wizyty lekarskie, zabiegi rehabilitacyjne, zdrowe i smaczne jedzenie to najważniejszy element jego działania”.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze