BARDOmiasto cudów

Home / Czas wolny

Autor:Publikacja: Marta

ATRAKCJE TURYSTYCZNE BARDA

 

Artykuł jest współfinansowany ze środków EFRR i budżetu Państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

BAZYLIKA MNIEJSZA NAWIEDZENIA N.M.P.

Ogromna świątynia pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, wybudowana w stylu barokowym przez cystersów w latach 1686 – 1704 na miejscu kościołów „polsko – czeskiego” i „niemieckiego”. Może pomieścić około 5 tys. ludzi, ma 54,5 m długości, 26 m szerokości i 25 m wysokości. Swój przepiękny wygląd zawdzięcza śląskim artystom: Hartmannowi – prospekt organowy, Richterowi – ołtarz główny wraz ze słynnym obrazem „śląskiego Rembrandta” Michaela Willmanna. Bazylika w Bardzie jest jednym z najstarszych i najważniejszych ośrodków pątniczych na polsko-czeskim pograniczu.

CUDOWNA FIGURKA MATKI BOSKIEJ

 Figurka Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba sakralna w Polsce (ok. 1011r.). Wykonana z drewna lipowego, mierzy 43,3 cm. Wyrzeźbiona została z dwóch kawałków drewna. Jeden, większy kawałek, posłużył do wykonania figury Maryi a drugi do wykonania figurki Dzieciątka Jezus. Figurka dzieciątka jest przymocowana do figury Matki Bożej za pomocą specjalnego mocowania na klin. Średniowieczny rzeźbiarz pokrył całą Figurkę złotem, które następnie pomalował. Reprezentuje niezwykle rozpowszechniony w XI i XII w. typ „Madonny Tronującej”.

BAROKOWE ORGANY

 W części chóralnej Bazyliki znajdują się wykonane w 1759 r. przez F.Eberharda organy – drugie co do wielkości na Dolnym Śląsku. Instrument o rozpiętości 50 głosów liczy 1998 piszczałek metalowych oraz 990 drewnianych. Rokokową, piękną dekorację wykonał znakomity snycerz H.Hartman.

RUCHOMA SZOPKA

 Dla upamiętnienia 700 – lecia (1270-1970) pielgrzymowania do Barda, została zbudowana ruchoma szopka panoramiczna w miejscu gdzie do 1803 r. funkcjonowała przykościelna krypta. Turyści mogą zachwycać się magiczną atmosferą tego miejsca, bogactwem kolorów i postaci.

KAPLICA GÓRSKA

Ponad miasteczkiem, po prawej stronie Nysy Kłodzkiej na Górze Bardzkiej-Kalwarii (583 mnpm) wznosi się Kaplica Górska. Na miejscu objawień w latach 1617 – 1619 wzniesiono kaplicę z kamienia łupanego. Według przekazów w początkach XV wieku objawiła się Matka Boża płacząca nad niedolą, jaka czekała ludzi podczas nadciągającej wojny. Stopka znajdująca się obecnie za Kaplicą jest pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica ma kształt ośmiobocznej rotundy. Wewnątrz, wśród skromnego wyposażenia, zwraca uwagę ołtarz główny z rzeźbą MB Płaczącej.

DROGA KRZYŻOWA

Do Górskiej Kaplicy prowadzą trzy drogi określane – w zależności od tego skąd przybywali pątnicy – jako czeska, polska i niemiecka.

Główna („niemiecka”), zwana od czasów wystawienia kapliczek drogi Krzyżowej – Kalwaryjską, wiedzie przez malowniczy jar, którego dnem płynie potok, mający swe źródło w jego górnej części. Dalej droga wspina się stromymi zakosami na niższy szczyt, skąd rozciąga się piękny widok na miasto. Na trasie znajdują się murowane stacje Drogi Krzyżowej zbudowane w latach 1833-1839.

KAPLICE RÓŻAŃCOWE

Po przeciwległej stronie Góry Bardzkiej, na północny wschód od kościoła, wznosi się niewielkie wzgórze zwane obecnie Górą Różańcową.  Prowadzi na nie lipowo-klonowa aleja w kształcie rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańca. Każda kaplica utrzymana jest w innym stylu (głównie posiadają formy neoromańskie, neogotyckie, bądź neobarokowe), umieszczone w nich piękne drewniane rzeźby są prawie naturalnej wielkości.

KAMIENNY MOST NA NYSIE KŁODZKIEJ

Spacerując po Bardzie prędzej czy później nadarzy się okazja, aby po nim przejść. Mowa o charakterystycznym kamiennym moście na Nysie Kłodzkiej. Przeprawa mostowa istniała w Bardzie od dawna, bowiem tędy właśnie wiódł dogodny szlak handlowy. Pierwszy most zbudowany został z drewna i zachował się przez kilka wieków. W 1516 r. rozpoczęto budowę mostu na kamiennych filarach, ukończono ją w 1589 r. Most został gruntownie przebudowany w 1909 r. Pod koniec II wojny światowej 8 maja 1945 r. most został wysadzony w powietrze przez wycofujące się oddziały 31. Ochotniczej Dywizji Grenadierów Waffen-SS. Odbudowy doczekał się w 1950 r. z zachowaniem swej wcześniejszej gotycyzującej formy.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze