Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego
Jesień, to czas w gospodarstwach rolnych na przegląd, naprawę urządzeń i maszyn wykorzystywanych podczas sezonu letniego oraz przygotowanie się do nachodzącej zimy. To także czas na pozyskanie drewna wykorzystywanego do ogrzewania domów oraz jako materiał budowlany.
Wycinka oraz obróbka drewna, to prace wymagające sprawności fizycznej, umiejętności pracy z urządzeniami do wycinki i obróbki drewna oraz świadomości zagrożeń.
Używanie ostrych narzędzi, takich jak pilarki, siekiery i piły, wiąże się z ryzykiem poważnych w skutkach wypadków.
Ich przyczyną najczęściej są:
– niewłaściwy sposób ścinki i obalania drzew (niewłaściwa organizacja stanowiska pracy, nieporządek w miejscu pracy, brak koordynacji przy pracy zespołowej);
– demontaż fabrycznych systemów bezpieczeństwa w pilarkach łańcuchowych lub tarczowych;
– używanie niesprawnych, niewłaściwie konserwowanych narzędzi w złym stanie technicznym (bez osłon, zabezpieczeń części ruchomych, bez właściwej regulacji i niezbędnych napraw);
– wykonywanie napraw i regulacji sprzętu przy włączonym napędzie;
– brak podstawowej wiedzy o zasadach pracy narzędziami do pozyskiwania drewna (np. nieprawidłowe trzymanie pilarki łańcuchowej);
– praca w nieodpowiedniej lub niewłaściwie założonej odzieży ochronnej oraz brak zabezpieczeń wzroku i słuchu;
– nieumiejętny sposób rozłupywania drewna (niestabilny pieniek, przytrzymywanie ręką kloców drewna).
Warto przypomnieć sobie zasady, dzięki którym można znacznie zmniejszyć ryzyko poważnych urazów podczas prac związanych z pozyskiwaniem drewna:
- Odzież ochronna – podstawowe zabezpieczenie przez urazem podczas prac z pilarką łańcuchową. Odpowiednie spodnie, obuwie oraz kask z ochronnikami wzroku i słuchu, mogą uchronić nas przed ciężkim kalectwem.
- Stan techniczny – przed rozpoczęciem pracy z pilarką łańcuchową powinniśmy sprawdzić stan techniczny pilarki, w tym: napięcie, naostrzenie i smarowanie łańcucha tnącego, stan prowadnicy i jej końcówki, sprawność hamulca bezpieczeństwa i wyłącznika zapłonu oraz stan oleju odpowiadającego za właściwe smarowanie.
- Stan psychofizyczny – w związku z dużym ryzykiem wypadku stan psychofizyczny osoby pracującej z pilarką łańcuchową powinien być bardzo dobry. Praca po spożyciu alkoholu jest niedopuszczalna.
Rolników i ich rodziny serdecznie zapraszamy do udziału w działaniach prewencyjnych organizowanych przez KRUS (informacje o działaniach znajdują się na stronie: wydarzenia-prewencyjne.krus.gov.pl) oraz do korzystania z broszur, poradników i ulotek publikowanych na stronie internetowej: www.krus.gov.pl
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
PT Ząbkowice Śląskie