BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

Cudze chwalicie, swego nie znacie…Potworów!

 

Jeśli podążamy pieszo z Barda w kierunku Ząbkowic Śląskich, najkrótsza a zarazem najbardziej malownicza droga wiedzie nas bezleśnymi pagórkami przez wieś Potworów.

Leży ona na skraju Doliny Nysy Kłodzkiej i okalających ją wzgórz Przedgórza Paczkowskiego, w płytkiej dolinie potoku Mszanica, dopływu Studwi. Wieś ma słowiański rodowód i po raz pierwszy była wzmiankowana już w 1260 roku jako Potvorov.

Nazwa nie pochodzi bynajmniej od jakiegoś “potwora” zamieszkującego tę okolicę, lecz od zbitki słów “po dworze”, oznaczających osadę obok jakiegoś dworu-majątku, do niego należącą. W 1316 roku pojawia się nowa, zniemczona pod wpływem kolonizacji niemieckiej nazwa Rudegerisdorf, w 1551 – Rugersdorf, a następnie Riegersdorf, co oznacza w staroniemczyźnie wieś należącą do Riegera. Od samego początku miała charakter rolniczy, ponadto działali tutaj liczni rzemieślnicy.

Pod koniec XIX wieku we wsi mieszkało 548 mieszkańców, działało 2 stolarzy, 2 szewców, 2 murarzy, 3 krawców, 1 kowal, 2 cieśli, 1 wytwórca lalek, 1 tkacz, 1 wytwórca koszy wiklinowych i 1 rachmistrz. Był tu również jeden sklep, jedna gospoda i założona w 1883 szkoła.
Liczba mieszkańców wsi od II połowy XIX wieku spadała i wynosiła w 1926 roku 420 osób, w 1940 399 osób. Potoworów nie posiada jakichś specjalnych zabytków. Przy drodze do Barda tuż za wsią stoi pod dwoma lipami barokowa XVIII wieczna kolumna maryjna. Przy drodze do Braszowic z drugiej strony wsi na wzgórzu stoi barokowa kapliczka. Najciekawszymi zabytkami tej wsi są tak zwane krzyże pokutne zwane także krzyżami pojednania. Są to pomniki dawnego, znanego na Śląsku od XIII wieku prawa zwyczajowego, które pozwalało mordercy uratować głowę o ile doszedł do porozumienia i zawarł ugodę z rodziną ofiary. Jeden z takich krzyży wykuty w piaskowcu stoi za płotem domu nr. 51. Drugi zaginiony jeszcze przed II wojną światową stał przy młynie na rzece Studwi, na granicy wsi Braszowice i Potworów.

Obecnie Potworów jest wioską, gdzie spokojnie się żyje. Przy świetlicy wiejskiej, miejscu spotkań, powstał Park Potworów promujący sołectwo.

Odnowa Wsi w województwie dolnośląskim w 2017 zaowocowała projektem „Podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez doposażenie świetlic wiejskich oraz obiektów rekreacyjno – sportowych w sołectwach Gminy Bardo” dla kilku sołectw Gminy Bardo, gdzie w ramach dofinansowania oraz Funduszu Sołeckiego zostały zakupione elementy wyposażenia przestrzeni wiejskich, także w Potworowie.

Łączna wartość projektu to 33931,28 zł, z czego na połowę staraliśmy się o dofinansowanie.

Dzięki temu w sołectwie, w Parku Potworów zawitają kolorowe dinozaury z drewna, które ożywią przestrzeń dla najmłodszych i starszych osób, które przychodzą tam odpocząć i wziąć udział w integracyjnych spotkaniach.

Prezentujemy Państwu nowe elementy parku w Potworowie oraz kilka zdjęć lotniczych sołectwa, których upublicznienie jest premierą! Zachęcamy do odwiedzenia Potworowa!

  • Potworów zdjęcia lotnicze (1)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (2)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (3)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (4)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (5)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (6)
  • Potworów zdjęcia lotnicze (7)
  • Odnowa Wsi
  • Potworów - dinozaury do parku (2)
  • Potworów - dinozaury do parku (1)
  • Potworów - dinozaury do parku (3)
  • Potworów - dinozaury do parku (4)
  • Potworów - dinozaury do parku (5)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze