BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

Dzień Zaduszny

Dziś, 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych …

W te dni pochylamy się w zadumie nad wspomnieniem bliskich, którzy odeszli z tego świata. Jest to czas refleksji a zapalenie symbolicznego znicza i kwiaty to dowód pamięci i wdzięczności dla tych którzy odgrywali jakąś rolę w naszym życiu.

Tradycją na bardzkim cmentarzu jest centralnie stojący krzyż, pod którym zapala się znicze za tych, których groby są daleko i nie byliśmy w stanie ich odwiedzić. Wieczorem nad cmentarzem unosi się łuna i aura spokoju. Ludzie przyjeżdżają z daleka do swoich rodzin i jest to piękna polska tradycja, którą należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.

Warto podkreślić, iż na naszym cmentarzu znajdują się groby niemieckie, już zapomniane, pozbawione zabytkowych tablic, ale jest to unikat w okolicy. Dla niektórych to przodkowie, dla innych obcy ludzie, którzy kiedyś żyli w Bardzie.

Wiele jest grobów, których już nikt nie odwiedza. Pamięć po ludziach niknie, zaciera się… starajmy się dbać o  nasze wspomnienia i przodków. I pamiętajmy: „śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”… Udajmy się na cmentarz, pogrążmy w chwili ciszy i modlitwy, to ważne, by pielęgnować polską tradycję i pamięć o zmarłych.

  • Dzień zaduszny w Bardzie (2)
  • Dzień zaduszny w Bardzie (1)
  • Dzień zaduszny w Bardzie (5)
  • Dzień zaduszny w Bardzie (3)
  • Dzień zaduszny w Bardzie (4)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze