BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Marta

Już za tydzień startuje Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich!

 

W dniach 19-22 lipca odbędzie się VI Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich w Lądku-Zdroju, jedno z największych wydarzeń w środowisku biegów górskich Polsce, z przystankiem w Bardzie. Zawody wyjątkowe, niezwykle klimatyczne, przyciągające mnóstwo biegaczy z całego kraju i zagranicy. Wiadomo już, że padnie rekord frekwencji. Na listach startowych zapisanych jest ponad 3000 zawodników, którzy przebiegną przez teren naszej gminy.

Co sprawia, że co roku w przedostatni lipcowy weekend do niewielkiego, acz urokliwego Lądka-Zdroju ściągają rzesze biegaczy z całej Polski? Sam środek sezonu urlopowego, długa, męcząca droga niemal z każdego miejsca w kraju, nie najwyższe przecież góry, a jednak startujących w Lądku-Zdrój każdego roku przybywa. DFGB z każdą swoją edycją rośnie, notując stale dwucyfrowy wzrost frekwencji, co w przypadku dużych imprez i dużej konkurencji w środowisku organizatorów biegów górskich jest imponującym osiągnięciem.

Zdania są różne. Jedni uważają, że Ziemia Kłodzka to najbardziej klimatyczne miejsca w Polsce. Inni podkreślają możliwość wyboru i urozmaicenie tras, a wielu zawodników po przebiegniętych w poprzednich edycjach dystansach krótszych, decyduje się zmierzyć z tymi najdłuższymi.  Dla wielu biegaczy magnesem przyciągającym do Lądka – Zdroju jest świetna organizacja całości zawodów oraz bogaty program imprez towarzyszących. Festiwalowi w poprzednich edycjach towarzyszyły pokazy filmów, koncerty, spotkania z wybitnymi biegaczami jak choćby: Gediminasem Griniusem, Tofolem Castanyerem, Henrykiem Szostem, zawodnikami Salomon Suunto Team. Niebagatelną rolę podczas Festiwalu odgrywa Załoga Górska – zgrany zespół wolontariuszy, od lat współorganizujący wiele wydarzeń sportowych i kulturalnych na Ziemi Kłodzkiej, która swoim zaangażowaniem bardzo mocno buduje klimat i renomę imprezy.

Jedno jest niezaprzeczalne. Kameralna atmosfera Lądka -Zdroju podczas trwania DFBG zmienia się nie do poznania. Spokojne miasteczko staje się w tym okresie prawdziwą krainą endorfin nad którą unosi się sportowy duch rywalizacji. Biegacze wykorzystują okres wakacyjny i w większości przybywają do Kotliny Kłodzkiej ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i wiernymi kibicami. Nie dziwi więc fakt, że miasto jest w 100 % opanowane przez entuzjastów biegania oraz ich wiernych kibiców.

Na pewno największe zainteresowanie podczas Festiwalu budzi Bieg 7 Szczytów rozgrywany na dystansie 240 kilometrów. Jest to jeden z najdłuższych biegów w Polsce, trasa dla prawdziwych koneserów ultra, przyciągająca na starto około 200 zawodników. Bieg 7 Szczytów jest bez wątpienia jednym z najtrudniejszych wyzwań w polskim środowisku ultra. Na pokonanie 240 km zawodnicy mają regulaminowe 52 godziny, zmagając się z reguły z upałem oraz oczywistymi niedogodnościami podczas takiego biegu jak: brak snu, urazy, zmęczenie. Rekordzistą trasy jest Łukasz Sagan, który w zeszłym roku pokonał Bieg 7 Szczytów w czasie 30 godzin i 20 minut.

Z innych dystansów ultra zawodnicy mają do wyboru również Super Trail (130 km), K-B-L, na trasie Kudowa-Bardo-Lądek (110 km) oraz Ultra Trail ze swoimi „skromnymi” 68 kilometrami, który w tym roku cieszy się rekordową frekwencją.

Festiwal ma również kilka propozycji dla osób, które dopiero wchodzą w świat biegów górskich. Bardzo popularny jest Złoty Maraton (45km), a rekordy frekwencji zawsze biją: Złoty Półmaraton oraz Trojak Trail – bieg o charakterze charytatywnym, rozgrywany w niedzielę na zakończenie Festiwalu. Nie może oczywiście zabraknąć biegów dla najmłodszych, dzieciaki mają swoje zawody w niedzielę, tuż przed podsumowaniem imprezy.

W ramach DFBG dzieje się naprawdę wiele. Wspomniane koncerty, spotkania z biegaczami, atrakcje dla dzieciaków – to tylko jedna – sportowa strona Festiwalu. Warto nadmienić, że bardzo mocno w imprezę włącza się cały region. Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Złoty Stok, a także Bardo bardzo aktywnie promują imprezę oraz przygotowują specjalne oferty turystyczne dla uczestników DFBG i ich rodzin. W poprzednich latach mogliśmy między innymi zwiedzić Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku i Kopalnię Złota, Szlak Ginących Zawodów w Kudowie Zdroju czy Twierdzę Kłodzko.

Tegoroczna edycja zapowiada się jeszcze bardziej imponująco. Rekordowa będzie nie tylko frekwencja, ale też EXPO, które od kilku lat towarzyszy zawodom. Do Lądka-Zdroju ściągają nie tylko firmy outdoorowe czy branżowe, strefa Expo to także wyroby regionalne, rękodzieło oraz możliwość prezentacji oferty turystycznej regionu.

Poniżej kilka najważniejszych informacji o imprezie i poszczególnych trasach.

Termin: 19-22 lipca 2018 r.

Miejsce: Festiwal odbywać się będzie na terenie Ziemi Kłodzkiej. Na całość zawodów będzie się składać siedem biegów górskich, które będą odbywać się w różnych rejonach Ziemi Kłodzkiej. Baza zawodów będzie zlokalizowana w Lądku-Zdroju.

Trasy: Bieg 7 Szczytów – 240 km; Super Trail – 130 km; K-B-L – 110 km; Ultra 68; Złoty Maraton – 45 km; Złoty Półmaraton – 21 km; Trojak Trail – 10 km i bieg dla dzieci.

Szczegóły dotyczące Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich oraz zapisy znajdują się na stronie: www.dfbg.pl

Organizatorzy dysponują jeszcze pulą wolnych miejsc na wszystkich dystansach. Zapraszamy!

Bardo: w Parku za Nysą w Bardzie, jak co roku, przez całą dobę, od piątku do soboty, zlokalizowany będzie punkt odżywczo-kontrolny dla zawodników tras 240 i 110 km, którzy będą wbiegać do miasta od strony Przełęczy Wilczej, podążając dalej w kierunku Przełęczy Kłodzkiej. Spodziewany czas pierwszego zawodnika w Bardzie to piątek, ok. godz. 16:00; ostatni zawodnik wybiegnie z Barda w sobotę ok. godz. 15:00. Zachęcamy do kibicowania!

Tekst: Przemysław Ząbecki

  • dfbg (1)
  • dfbg (2)
  • dfbg (3)
  • dfbg (4)
  • dfbg (5)
  • dfbg (6)
  • dfbg (7)
  • dfbg (9)
  • dfbg (8)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze