Kolejny Orszak Trzech Króli w Bardzie
6. stycznia w ogólnopolskiej imprezie ORSZAK TRZECH KRÓLI wyruszyły orszaki w ponad 340 miejscowościach w Polsce i zagranicą – w tym w Bardzie już po raz czwarty. Jest to wydarzenie oddające rangę święta Trzech Króli, a jednocześnie okazja do radosnego świętowania. OTK to największe jasełka uliczne na świecie, a w Bardzie to kontynuacja wcześniejszej tradycji Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Jak co roku Orszakowi towarzyszyło otwarcie Wystawy Szopek.
Trasa Orszaku wiodła z ulicy Skalnej od Skalnej Pólki do bardzkiej Bazyliki, a po drodze miały miejsce sceny o wymiarze ewangelicznym oraz nawiązujące do ulicznych jasełek. Na Skalnej Półce przywitali zgromadzonych gospodarze tego miejsca – Viera Botova i Krzysztof Poloński z Fundacji „Serce Barda”. Przybyłych przywitał również Burmistrz Miasta i Gminy Bardo – Krzysztof Żegański. Następnie proboszcz bardzkiej parafii – ojciec Mirosław Grakowicz – udzielił uczestnikom Orszaku błogosławieństwa.
Również w tym roku Fundacja SERCE BARDA wystawiła na Skalnej Półce czeskie szopki pochodzące z prywatnych zbiorów, a oprócz tego zostały wystawione szopki konkursowe przywiezione przez panią Vierę ze Wschodnich Czech. W tym roku Wystawa Szopek, choć skromniejsza, bo tylko gromadząca szopki rodzinne, ma charakter międzynarodowy, eksponując szopki wykonane po obu stronach granicy i przedstawiając elementy czeskiego dziedzictwa w tym aspekcie.
Dodatkowym czeskim akcentem tegorocznego Orszaku była obecność chóru z miejscowości Lanškroun, który uświetnił otwarcie Orszaku i wystąpił również na jego zakończenie, dając przepiękny koncert w bardzkiej bazylice. Po uroczystym otwarciu wydarzenia rozpoczęły się uliczne jasełka. Najpierw rozbrzmiała „orszakowa” Fanfara, której oryginał skomponował wybitny polski kompozytor Michał Lorenc. W tym czasie liczne anioły, zgromadzone na Skalnej Półce, dęły co sił w trąby. Następnie Święta Rodzina wyruszyła w poszukiwaniu miejsca w gospodzie, a tuż za nią wyruszyły orszaki Trzech Króli, którzy na wieść o tym, że ma się narodzić Zbawiciel, podążyli z trzech kontynentów – Europy, Afryki i Azji – na Jego poszukiwania. Po drodze Święta Rodzina napotkała orszak anielski, który towarzyszył jej w dalszej drodze, która nie była łatwa, bo ciągle nie było dla nich miejsca w gospodzie, diabły „mieszały” i odwodziły Orszak od dalszej wędrówki, toczyła się „Walka Dobra ze Złem”, w której walczyły anioły z diabłami, aż pióra leciały! Do Orszaku przyłączali się pasterze wcześniej obudzeni przez aniołów, a wszystkiemu towarzyszyły kolędy śpiewane nie tylko po polsku, ale również po czesku. Na dalszej trasie pojawił się jeszcze Herod, który nawoływał do składania jemu pokłonu i bardzo się obawiał przyjścia na świat „nowego króla”. Tymczasem Święta Rodzina udała się do „stajenki” w bardzkiej bazylice. Po chwili wszyscy uczestnicy Orszaku szczęśliwie dotarli w to miejsce, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Świętej Rodzinie, a następnie wszyscy licznie zgromadzeni mogli wysłuchać dwóch pięknych koncertów kolęd w wykonaniu kapeli „Harnasie” z Radkowa, której gościnnie towarzyszyła pani Magdalena Topolanek z córką oraz czeskiego chóru z Lanškroun. Obydwa występy były niezwykle żywiołowe i prawdziwie oddające atmosferę radości, jaka towarzyszy świętu Objawienia Pańskiego.
Poszukiwanie Prawdy, Dobra i Piękna było hasłem przewodnim tegorocznego bardzkiego Orszaku, podobnie jak w ubiegłym roku. I na pewno te wartości odnaleziono, gdyż organizacji Orszaku towarzyszyło mnóstwo pozytywnych emocji ogromnej rzeszy zaangażowanych w nią osób. Nie sposób ich wszystkich wymienić, gdyż należałoby zacząć od tych, którzy stali się inicjatorami akcji ogólnopolskiej i utworzyli Fundację Orszak Trzech Króli – jak również tych, którzy zainicjowali i bardzo mocno zaangażowali się w bardzki Orszak. Bardo było jednym z pierwszych miast w Polsce, które przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji i w dużym stopniu jest to zasługa inicjatywy pani Viery Botowej z Fundacji „Serce Barda”, która trzy lata temu po raz pierwszy zaprosiła chór z Lanškroun na Skalną Półkę i planowała wspólny przemarsz do bardzkiej bazyliki. Udało się to połączyć z Orszakiem Trzech Króli, który dzięki temu od początku w Bardzie nabrał międzynarodowego charakteru. Natomiast jego coroczny rozmach jest zasługą ogromnej rzeszy ludzi w tę inicjatywę zaangażowanych. Tak było i w tym roku. Złożenie wszystkim podziękowań wymaga już osobnego artykułu. Na razie składamy wszystkim ogólne serdeczne podziękowania za tak piękny kolejny Orszak Trzech Króli w Bardzie.