BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności / Czas wolny

Autor:Publikacja: Redakcja

Narodowe Czytanie 2018 w Brzeźnicy

„NARODOWE CZYTANIE” to ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł największych polskich pisarzy zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Czytano wówczas naszą epopeję narodową – „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. W kolejnym roku bohaterem akcji był Aleksander Fredro, następnie wspólnie czytano „Trylogię” H.Sienkiewicza, „Lalkę” B. Prusa , znów H. Sienkiewicza (tym razem „Quo vadis”). W poprzednim roku inscenizowano arcydramat S. Wyspiańskiego „Wesele”. Podczas tegorocznej, siódmej edycji śledziliśmy losy bohaterów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Z względów organizacyjnych brzeźnicka biblioteka zaprosiła mieszkańców w sobotę, 1 września.

Podstawowym celem akcji jest m. in. popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnotowej tożsamości. Biblioteka w Brzeźnicy po raz szósty włączyła się do tego ważnego przedsięwzięcia. Współorganizatorem spotkania było ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Nie zabrakło wstępu do lektury i wątków biograficznych autora „Przedwiośnia”. W roli lektorów sobotniej imprezy wystąpili: Michał Baranek, Krystyna Grejner, Krystyna Gurdak, Urszula i Jacek Kłopoccy. Nawłoci (tytuł jednej z części powieści) również u nas nie zabrakło – biblioteka została przyozdobiona wieloma bukietami tej pięknej jesiennej rośliny. Z ogromną uwagą wysłuchaliśmy niezwykle ekspresyjnej interpretacji pieśni J. N. Kamińskiego „Polak nie sługa” w wykonaniu byłego mieszkańca Brzeźnicy, Daniela Ziętka. Jak zawsze przy takich okazjach nie zabrakło pysznej herbaty i kawy oraz domowego ciasta. Dziękujemy Paniom z KGW z Brzeźnicy oraz dwóm uczestniczkom akcji – Danucie Gurdak i Urszuli Kłopockiej, które przyczyniły się do uświetnienia spotkania.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze