BARDOmiasto cudów

Home / Czas wolny

Autor:Publikacja: Norbert

Niezwykły koncert! Połączenie organów i fletni pana

 

Lato się kończy, ale w Bazylice Mniejszej kontynuujemy koncerty w ramach Bardzkiego Lata Organowego, tym razem zapraszamy na niezwykły koncert – połączenie organów i fletni pana.
Uczta dla duszy, w najpiękniejszym wydaniu…


Wystąpią:
Marek Stefański – należy do grona najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej.
Marek Stefański wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych zagranicznych organistów.
Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje równolegle ze sztuką improwizacji organowej. Jego udziałem stały się prawykonania utworów współczesnych polskich kompozytorów oraz polskie prawykonania dzieł kompozytorów francuskich , które następnie zarejestrowane zostały jako nagrania archiwalne.
W maju 2016 roku, jako jedyny Europejczyk, reprezentował Stary Kontynant podczas „Festiwalu 5 continents – 5 organists” w Seulu w Korei Południowej.

Dumitru Harea – urodził się w Isacova w Mołdawii w rodzinie z wieloletnimi tradycjami muzycznymi. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną w Kriszyniowie, mgr w klasie fletni Pana u wybitnego prof. Iona Negura. W czasie studiów i po ich ukończeniu pracował jako nauczyciel w szkole muzycznej. Grał jednocześnie w Państwowej Orkiestrze Muzyki Ludowej.
Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.
W 2001 r. artysta wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”. Płyta zawiera najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana, z towarzyszeniem organów. Od samego początku pobytu w Polsce współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Gościnnie występuje ze słynnym zespołem Czerwone gitary oraz z zespołem muzyki cygańskiej Terno. Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze