BARDOmiasto cudów

Home / Czas wolny

Autor:Publikacja: Norbert

Orszak Trzech Króli 2018 w Bardzie

 

W Bardzie Orszak Trzech Króli odbędzie się już po raz siódmy. Miasto cudów jest jednym z 23 miast, które w 2012 r. jako pierwsze włączyły się w ogólnopolską akcję.

Jak co roku, Orszak rozpocznie się od ulicy Skalnej, na tzw. Skalnej Półce, znajdującej się pod opieką Fundacji „Serce Barda”, która od początku jest współorganizatorem Orszaku w Bardzie.

Prezesem Fundacji jest Viera Botova z Jablonné nad Orlicí. Organizatorem Orszaku Trzech Króli w Bardzie jest rokrocznie Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie. Od kilku lat współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Bardo. Kultura”.

Corocznie trasa Orszaku prowadzi do bardzkiej Bazyliki, gdzie odbywa się koncert na zakończenie imprezy. Również VII bardzki OTK zostanie poprowadzony stałą trasą, tj. od ulicy Skalnej przez Kolejową, a następnie Główną do placu Wolności, z zakończeniem w bazylice.

Po drodze, zgodnie z tradycją ulicznych jasełek, zostaną przedstawione sceny nawiązujące do ewangelicznych treści bożonarodzeniowych. Od kilku lat Orszak Trzech Króli w Bardzie wspierają swoją obecnością postulanci z postulatu Zgromadzenia Redemptorystów z siedzibą w Bardzie. Tak będzie również w czasie nadchodzącego wydarzenia, a nawet tegoroczni postulanci znacznie wzmocnią grupę aktorską i wokalną towarzyszącą Orszakowi – również w czasie finałowego koncertu.

Tym razem na zakończenie Orszaku w bardzkiej bazylice wystąpią 2 zespoły wokalne, działające przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie, tj. Zespół Przełomiacy oraz  zespół Wiolinek z grupą postulantów. Start Orszaku będzie miał miejsce o godz. 14.30, a finałowy koncert przewidziany jest na godz. 15.30. Przed koncertem zostanie otwarta Polsko-Czeska Wystawa Szopek, stanowiąca podsumowanie konkursu „Bardo. Szopka” 2017 oraz prezentująca szopki z Czech (m. in. dzięki uprzejmości pani Viery Botowej), gdzie tradycja szopkarstwa kultywowana jest nieprzerwanie od ponad 200 lat.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze