BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Redakcja

Podziękowania od Pana Dariusza Szewczyka prezesa Koła Sybiraków w Bardzie

 

W dniu 17 września 1939 r. Armia Czerwona zaatakowała Polskę. Był to drugi akt początku II wojny światowej – po agresji Niemiec 1 września. Od 1991 r. 17 IX obchodzony jest jako Dzień Sybiraka (obecnie Światowy Dzień Sybiraka). Upamiętnia on represje sowieckie wobec obywateli wschodnich obszarów Rzeczpospolitej, masowe wywózki, głównie na Syberię, które objęły m.in. wszystkie służby mundurowe, urzędników, rodziny zamordowanych w Katyniu, ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych. Prześladowania objęły całe rodziny. Zesłano również Polaków, którzy uciekli na tereny wschodnie przed prześladowaniami hitlerowskimi.  Dzień Sybiraka to także przypomnienie losu polskich oficerów, żołnierzy i jeńców, wziętych do niewoli i bestialsko wymordowanych w Lesie Katyńskim oraz w okolicach Charkowa i Tweru, Miednoje.

W imieniu bardzkiego Koła Związku Sybiraków bardzo serdecznie dziękuję ojcu Proboszczowi M. Grakowiczowi , o. Rektorowi S. Cabale  oraz p. Burmistrzowi K. Żegańskiemu za pomoc i wsparcie w organizacji Dnia Sybiraka. Podziękowania kieruję też do wszystkich osób duchownych i świeckich, którzy włączyli się w organizację uroczystości. Szczególne podziękowania kieruję do Was Kochani Sybiracy z naszego gminnego Koła.

W trakcie uroczystości zostały włączone do Związku Sybiraków nowe osoby. Legitymacje otrzymali w związku ze swoją wieloletnią działalnością na rzecz Sybiraków:   p. Barbara Bobula, p. Anna Bartkiewicz – Czaja, p. Katarzyna Krzysińska, p. Marzena Kudryńska, p. Wioletta Piojda, p. Lucyna Śladowska, p. Beata Szewczyk, p. Krzysztof Żegański, o. Mirosław Grakowicz.

 

 

Dariusz Szewczyk

Prezes Związku Sybiraków Koło w Bardzie

 

  • DSC_0105

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze