BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

Strażnicy Planety są wśród nas!

 

Według najnowszych danych GUS (listopad 2016), w ubiegłym roku w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tys. ton odpadów, z czego jedna czwarta to odpady zebrane selektywnie. Wzrost ilości odpadów produkowanych przez każdego z nas to zwiększone obowiązki pracowników służb komunalnych. I właśnie im, z okazji Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, został poświęcony film ENERIS – „Strażnicy Planety”

Coraz więcej recyklingu

Jak pokazują najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, na jednego mieszkańca Polski przypadało w ubiegłym roku 283 kg zebranych odpadów komunalnych, z czego 66 kg to odpady zebrane selektywnie. Z łącznej masy 10 863,5 tys. ton zebranych odpadów komunalnych, 26,4% (2 866,9 ton) przeznaczono do recyklingu. To wzrost o 5% punktów procentowych względem 2014 r.

Strażnicy Planety to nie śmieciarze

ENERIS Surowce, firma z branży ochrony środowiska, która zapewnia odbiór i zagospodarowanie odpadów w blisko 100 gminach, przygotowała film pokazujący, na czym polega nowoczesny odbiór surowców. Szczere, dynamiczne wypowiedzi pracowników ENERIS Surowce: kierowcy, ładowacza, pracownika sortowni oraz dyspozytora w ciekawy sposób wyjaśniają, na czym polega ich praca, która mimo ważnej roli społecznej, często nie jest doceniana, a epitety, z których najłagodniejsze to „śmieciarz”, są na porządku dziennym.

– Todla mnie zwykła praca. Śmieciarz to dla mnie osoba, która nie dba o swoją posesję. Dzięki nam ludzie, od których odbieramy odpady, mają czysto przed domami – mówi Krzysztof Zgrzebnicki, ładowacz w kieleckim zakładzie ENERIS Surowce.

LINK DO FILMU:http://bit.ly/ENERIS_Straznicy_Planety

Ochrona przyrody na co dzień

Film, który można obejrzeć m.in. na stronach internetowych gmin obsługiwanych przez ENERIS, pokazuje dzień z życia osób pracujących przy odbiorze i recyklingu odpadów. Dowiemy się z niego m.in. jak skomplikowanym i pełnym elektroniki urządzeniem jest śmieciarka i jak ciężko jest bezpiecznie kierować tak dużym pojazdem w wąskich, miejskich uliczkach. Z filmu możemy się również dowiedzieć, jakie skarby można znaleźć w sortowni odpadów.

– Przygotowany przez nas krótki film, zatytułowany „Strażnicy Planety” ma za zadanie uzmysłowić mieszkańcom, jak ważną i wymagającą jest rola pracowników firm komunalnych. Nie jest to ani praca łatwiejsza ani trudniejsza od pracy sprzedawcy, fryzjera czy kierowcy tira. Podobnie jak inne zawody wymaga odpowiednich predyspozycji oraz wiedzy i doświadczenia.Jednak, niezasłużenie, to pracownicy komunalni są częściej poniżani, wytykani oraz obrażani. Chcemy skończyć z negatywnymi skojarzeniami słowa „ładowacz” czy „sortowaczka”. Każdy z mieszkańców powinien wiedzieć jak wielką rolę osoby te odgrywają w codziennym utrzymaniu czystości, porządku i higieny na polskich ulicach.– komentuje Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji ENERIS.

Czterominutowy film można obejrzeć na profilu ENERIS na portalu Youtube, w serwisie Facebook i na stronie www.grupa-eneris.pl. Film,który przygotowała agencja produkcyjnawMediaWzięcijest wkładem ENERIS w propagowanie postaw związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z odpadami komunalnymi i łączy się z obchodami Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów, który trwa od 21 do 27 listopada 2016 r.

LINK DO FILMU: http://bit.ly/ENERIS_Straznicy_Planety

fot. http://pgkslupsk.pl

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze