Tropami Hermannlocha, czyli dawne górnictwo w Gminie Bardo
W poniedziałkowe popołudnie grupa młodzieży zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania zakończenia projektu „Tropami Hermannlocha, czyli dawne górnictwo w Gminie Bardo”.
Wśród licznej grupy mieszkańców Barda i Janowca nie zabrało także Burmistrza Miasta i Gminy Bardo Krzysztofa Żegańskiego oraz jednej z inicjatorek promocji sztolni Katarzyny Grabań.
Świętowanie odbyło się przy własnoręcznie przygotowanej przez Bardzką Akademię Młodzieżową Biesiadzie Gwareckiej. Można było skosztować klusek śląskich z mięsem, modrej kapusty, ajer kuchy i kartofelki marcepanowe.
Liderzy: Anna Macek i Dawid Krzysztofiak przez prawie 3 miesiące przy udziale Natalii Synowieckiej, Patrycji Chodorowskiej, Szymona Sowy, Magdaleny Maślak, Dawida Szczygła i Tomasza Pycia realizowali projekt promujący sztolnie w Gminie Bardo. Opiekunami młodzieży są państwo Beata i Dariusz Szewczykowie. Opiekunem instytucjonalnym jest Centrum Kultury i Promocji w Bardzie.
Sprzątanie sztolni Hermannloch rozpoczął Piotr Kociołowicz w maju tego roku. Kopalnie Janowca zostały zinwentaryzowane przez Michała Stysza w latach ubiegłych. Uczestnicy projektu korzystali z powyższych wcześniej zebranych materiałów.
Dzięki projektowi będzie wykonana i zamontowana krata oraz tablica informacyjna w Bardzie. Przy współpracy z geologiem Michałem Styszem została spisana ich historia i wydano ulotki. Przygotowano tablicę informacyjną oraz zamontowano kraty.
Warto dodać, że projekt bardzkiej młodzieży został wybrany do dofinansowania jako jeden z czterech w Polsce. Sfinansowano go ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Równać Szanse, realizowanego z PFDIM.