BARDOmiasto cudów

Home / Zabytki

Autor:Publikacja: Redakcja

Michael Willmann

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie leży na Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmanna.

Michael Lukas Leopold Willmann (1630-1706) urodził się w Królewcu. Na naukę udał się do Amsterdamu, aby studiować dzieła i sposoby pracy takich mistrzów jak Rubens, van Dyck, a przede wszystkim Rembrandt van Rijn, do którego śląski malarz jest najczęściej porównywany. W 1660 r. na zaproszenie opata klasztoru cystersów osiadł na stałe w Lubiążu i został głównym artystą śląskiej kontrreformacji. Jego najważniejszymi mecenasami stali się cystersi na czele z lubiąskim opatem Freibergerem i krzeszowskim opatem Bernhardem Rosą. Willmann już za życia cieszył się ponadregionalną sławą, a dziś uznawany jest za prekursora malarstwa barokowego na Śląsku i jednego z najważniejszych malarzy epoki baroku w Europie Środkowej.

Obraz „Nawiedzenie Najświętszej Marii Panny” w ołtarzu głównym Bazyliki został namalowany przez Willmanna w 1705 r. na zlecenie opata klasztorów cystersów w Henrykowie i Zirc, Tobiasa Ackermanna. Bardzkie płótno było jednym z ostatnich, jakie artysta wykonał przed swoją śmiercią. Z powodu choroby własnoręcznie namalował najprawdopodobniej jedynie centralne postaci witających się Marii i św. Elżbiety oraz towarzyszącego im św. Józefa. Pozostałe, dużo słabsze części obrazu wyszły prawdopodobnie spod ręki warsztatowego pomocnika mistrza.

W 2009 r. w kaplicach bocznych bardzkiego sanktuarium odkryto kolejne dwa płótna autorstwa samego mistrza Willmanna…

W tym dziale

W serwisie

Aktualności