Malownicze pagórki tajemnicze zakątki, mieniąca się kolorami  panorama Barda i przełomu Nysy Kłodzkiej oglądana z punktu widokowego na Obrywie Skalnym pozostają na zawsze w pamięci wędrowców. Unikatową atrakcję na szlaku stanowią rezerwaty Cisy oraz Cisowa Góra, będące jednym z nielicznych, zachowanych w nienaruszonym stanie fragmentów pierwotnej  Puszczy Sudeckiej i jednocześnie największym skupiskiem  cisów na Dolnym Śląsku. Szlaki Gór Bardzkich wiodą  przez szereg  historycznych, tajemniczych i magicznych miejsc, leśne uroczyska, “alpejskie” łąki, punkty widokowe, miejsca kultu, dawne umocnienia fortyfikacyjne, a jednocześnie siedliska rzadkich gatunków roślin i zwierząt

Piesze szlaki turystyczne na Ziemi Bardzkiej (węzeł szlaków znajduje się w Bardzie, tuż obok mostu na Nysie Kłodzkiej, przy posesji na ul. Głównej 2):

Zielony szlak turystyczny biegnie w kierunku południowo-wschodnim do Złotego Stoku

Niebieski europejski Szlak Dalekobieżny E3 „Atlantyk-Morze Czarne”, biegnie Górami Bardzkimi w kierunku północnym do Srebrnej Góry, a w kierunku południowym przez Górę Kalwarię i Kłodzką Górę (765 m. n.p.m.), na Przełęcz Kłodzką

Żółty, pielgrzymkowy szlak turystyczny biegnie z Barda do Ząbkowic Śląskich

mapa_bardo_str1_obrazkowa

Propozycje pieszych wycieczek:

Wycieczka 1: z Barda przez Kłodzką Górę do Kłodzka

Bardo, Kalwaria, Przełęcz Łaszczowa, Ostra Góra, Kłodzka Góra, Jedlak, Obszerna, Kostra, Kukułka, Wojciechowice, Kłodzko.

Trasa biegnie z Barda niebieskim szlakiem do skrzyżowania szlaków pod Kłodzką Górą i dalej szlakiem żółtym aż do samego Kłodzka. Trasa długa ale piękna, obfitująca w liczne atrakcje przyrodnicze Obszaru Chronionego Krajobrazu Gór Sowich i Bardzkich: unikalna przyroda, liczne zapierające dech w piersiach punkty widokowe, m.in. Obryw Skalny z widokiem na Bardo i Przełom Bardzki oraz zabytki na trasie Drogi Krzyżowej w drodze na Kaplicę Górską. Orientacyjny czas przejścia tej trasy to 6 godzin. Z Kłodzka bardzo dobre połączenie pociągami z powrotem do Barda. Trasa obowiązkowa dla każdego miłośnika gór!

Wycieczka 2: z Barda przez Przełęcz Wilczą na forty do Srebrnej Góry

Bardo, Góra Różańcowa, Młynarz, Wilczak, Przełęcz Wilcza, Żdanow, Srebrna Góra.

Trasa biegnie praktycznie na całej długości wąskim, leśnym duktem, którym podążamy wraz z niebieskim szlakiem turystycznym, m.in. przez Górę Różańcową wraz z zespołem kaplic różańcowych oraz przepiękną Kotlinę Żdanowa. Orientacyjny czas przejścia tej trasy wynosi 6 godzin. Idealna dla wielbicieli wąskich ścieżek, leśnych ostępów, śladów przepości i tajemnic Gór Bardzkich!

Wycieczka 3: z Barda do Złotego Stoku

Bardo, Janowiec, Laskówka, Mąkolno, Złoty Stok.

Trasa biegnie na całej długości zielonym szlakiem turystycznym. Trasa przede wszystkim dla miłośników malowniczych dolinek oraz rozległych i bezludnych lasów przeplatanych malowniczymi polami. Krajobrazowo przepiękna! Orientacyjny czas przejścia tej trasy wynosi 5 godzin.

Wycieczka na Kalwarię