BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

Uwaga HODOWCY DROBIU!

 

Ząbkowice Śląskie, dnia 5 kwietnia 2017 r

UWAGA HODOWCY DROBIU I INNYCH PTAKÓW !!!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich informuje, że od dnia
6 kwietnia 2017r nie obowiązuje nakaz odosobnienia drobiu lub innych ptaków w zamkniętych obiektach budowlanych oraz  zakaz organizowania targów, wystaw i pokazów i udziałem drobiu.

Jednocześnie nadal należy:

 1. utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami, a takie wykluczyć dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.
 2. zgłaszać do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest drób lub inne ptaki (z wyłączeniem utrzymywanych stale w mieszkalnych),
 3. przechowywać i wykorzystywać w sposób zabezpieczający przed kontaktem ze zwierzętami, w szczególności dzikimi ptakami orał ich odchodami:
  • pasze dla drobiu i innych ptaków.
  • wodę do pojenia (która nie może pochodzić ze zbiorników, do których dostęp mogą mieć dzikie ptaki).
 4. oczyszczać i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem oraz stosować zasady higieny osobistej.
 5. powstrzymać sic przez osoby, które uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od kontaktu z drobiem (72 godziny), a także me dopuszczać do kontaktu ptaków ze zwłokami dzikich ptaków lub tuszami ptaków łownych.
 6. dokonywać przeglądu stada oraz zawiadamiać Inspekcje Weterynaryjną albo Lekarza Weterynarii wolnej praktyki o wystąpieniu u drobiu objawów klinicznych takich jak: zwiększona śmiertelność, znaczący spadek pobierania paszy i wody, objawy nerwowe (drgawki, skręty szyi, paraliż nóg skrzydeł, niezborność ruchów, duszność, sinica i wybroczyny, biegunka, nagły spodek nieśności).

 

/-/ Wiesław Kałamaga

Powiatowy Lekarz Weterynarii

w Ząbkowicach Śląskich

źródło zdjęć: www.Rynek-Rolny.pl

 • Uwaga hodowcy drobiu

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze