BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

W 81 rocznicę pierwszych zsyłek na Sybir.

10 lutego 1940 r. do łagrów w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich, w tym wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej, kolejarzy, pocztowców i działaczy samorządowych.

Zsyłane były całe rodziny, również niemowlęta i starcy. Warunki deportacji były tragiczne, jak i późniejsze warunki życia. Wiele osób nie przeżyło drogi albo umarło podczas pobytu na zesłaniu. Kolejne trzy zsyłki przyniosły równie tragiczne skutki.

Większość Sybiraków, którzy osiedlili się na terenie gminy Bardo, było deportowanych właśnie w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r.

W związku z tym bardzkie Koło Związku Sybiraków skupiającego Zesłańców i ich potomków zaprasza na Mszę św. w niedzielę 21 lutego o 11.00 w intencji tych, którzy przeżyli oraz tych, którzy zginęli w wyniku deportacji. Po Mszy św. zostaną złożone symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary represji stalinowskich.

Co roku w uroczystości upamiętniające pierwsze zsyłki na Sybir są zaangażowani uczniowie naszej gminnej szkoły. W tym roku grupa uczniów współpracująca z ukraińskim Gimnazjum z Romanowa 25 lutego przedstawi – w czasie spotkania online – losy Sybiraków, w tym z naszej gminy. Partnerzy z Romanowa opowiedzą natomiast o Powstaniu Styczniowym, które stanowi ważną kartę w historii ich regionu.

Dariusz Szewczyk – prezes bardzkiego koła Związku Sybiraków

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze