BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności / Czas wolny

Autor:Publikacja: Marta

Zapraszamy na uroczystości 50 rocznicy koronacji Figurki Matki Bożej Bardzkiej

 

Figurka Matki Bożej Bardzkiej – Strażniczki Wiary Świętej to najstarsza rzeźba sakralna w Polsce! Wykonana z  lipowego drewna figurka, mierzy niewiele ponad 43 cm i przedstawia Maryję z Dzieciątkiem.

Według legendy Figurka została wykonana po objawieniu się Matki Bożej pewnemu młodzieńcowi, który na prośbę Maryi umieścił jej podobiznę w kapliczce. Czas powstania rzeźby według najnowszych badań datuje się na 1011 rok (+\- 26 lat). Można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że jest to najstarsza drewniana rzeźba religijna w Polsce. Znajduje się w centralnej części ołtarza głównego bazyliki, wyeksponowana w szklanej gablocie.

Jeżeli ktoś będzie chciał zobaczyć figurkę wśród pięknych kaplic różańcowych, a przy tym wziąć udział w modlitwie dziękczynnej to zapraszamy na uroczyste obchody 50 rocznicy koronacji Cudownej Figurki Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary Świętej. Główne uroczystości odbędą się w pierwszy weekend lipca. 2 lipca w godzinach wieczornych (godz. 21) odbędzie się apel i procesja z lampionami na Wzgórze Różańcowe, 3 lipca o godz. 11 odbędzie się uroczysta  msza św. upamiętniająca okrągły jubileusz. Natomiast o godz. 19 zapraszamy do wysłuchania koncertu organowego.

  • 6mod_czer16

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze