Czytanie łączy pokolenia
Tydzień Bibliotek, który z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich odbywał się już po raz jedenasty, miał na celu zwróceniem szczególnej uwagi na rolę bibliotek i czytania w poprawie jakości życia i edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza. Cały rok 2014 będzie przebiegać pod znakiem imprez popularyzujących książkę i czytelnictwo.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaniepokojone niskim stanem czytelnictwa w Polsce ogłosiło na lata 2014 – 2020 NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA, którego celem jest promocja czytania książek i prasy. Pracownicy bibliotek – Jadwiga Rogowska i Dariusz Szewczyk, aby choć w minimalnym stopniu przyczynić się do propagowania czytelnictwa, zorganizowali w tak ważnych dla bibliotekarzy dniach kilka interesujących spotkań w obu filiach publicznych oraz w bibliotece gimnazjalnej.
Wspólnie z młodzieżą I B klasy gimnazjalnej Marzeny Kudryńskiej zrealizowali ciekawy program artystyczno – biblioteczny. Gimnazjaliści z dumą przewodniczyli pasowaniu grupy przedszkolnej Elżbiety Rymaszewskiej na czytelników biblioteki publicznej. Przebiegowi spotkania z zainteresowaniem przyglądały się Panie dyrektorki – Wioletta Piojda, Lucyna Śladowska i Katarzyna Krzesińska. Kolejnego dnia wraz ze starszymi koleżankami i kolegami pod opieką Katarzyny Krzesińskiej i Katarzyny Kity z uwagi na obchodzony rok Kolberga, badacza kultury ludowej – przyjrzeli się postaci Oskara Kolberga, folklorysty, kompozytora.
Jako, że był badaczem kultury ludowej i stworzył podstawy etnografii polskiej zdecydowano, aby na spotkaniu z młodzieżą w bibliotece czytać wspólnie „Konopielkę” Edwarda Rydlińskiego. Przybliżono w ten sposób kulturę wsi polskiej, co doskonale współgrało z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek: „Czytanie łączy pokolenia”. Aby oddać atmosferę tamtych lat, jedni czytali, drudzy w skupieniu darli pióra, szyli, haftowali, cerowali, przędli na kołowrotku. Które to zajęcia były elementami ludowego folkloru. Bardzo sympatyczne w odbiorze było spotkanie z młodszą grupą przedszkolaków, które przyszły do biblioteki z paniami – Anną Cieplińską i Małgorzatą Tomaszewską. W filii brzeźnickiej uzupełnieniem był konkurs plastyczny tematycznie związany z hasłem tegorocznego tygodnia.