Dni Patrona w Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Przyłęku
W czasach poszukiwania autorytetów i próbie prezentowania ich młodym ludziom, postać patrona szkoły wydaje się niezwykle ważna. Patron Publicznego Gimnazjum w Przyłęku – Janusz Kusociński, to człowiek o ponadczasowym charakterze. Wielki patriota, wybitny i niezłomny sportowiec, kochający syn, niesforny, ale wytrwały uczeń… Wreszcie niezwykle ciepły człowiek. Aby jednak Kusego (pseudonim sportowca jest skrótem od nazwiska, jednocześnie nawiązuje do niskiego wzrostu) przybliżyć współczesnej młodzieży podejmujemy szereg działań mających osiągnąć ten cel. Jednym z najważniejszych – są coroczne obchody Dni Patrona.
Tegoroczne uroczystości zdobyły uznanie uczniów naszego gimnazjum oraz zaproszonych gości. Już w trakcie mszy św. szkolny katecheta przybliżył postać wybitnego sportowca i wskazał cechy, które warto naśladować przez współczesnych ludzi. Podczas uroczystej akademii ukazany został wielki patriotyzm olimpijczyka (obrońca Warszawy IX 1939 rok, działacz podziemia, więzień Pawiaka – rozstrzelany w Palmirach 21 VI 1940 roku). Aktorzy koła teatralnego, tanecznego i wokalnego przybliżyli postać wybitnego sportowca, jednego z najbardziej znanych Polaków w okresie międzywojennym, duszę towarzystwa, przyjaciela ówczesnych sportowców i artystów. Niezwykle piękne przedstawienie łączyło w sobie elementy teatru słowa, tańca, teatru cienia oraz popisy wokalne. W trakcie tej części uroczystości zaproszeni goście nie kryli wzruszenia. Przygotowana wystawa ukazywała losy patrona gimnazjum w powiązaniu z działaniami i osiągnięciami uczniów. Obok sukcesów Kusocińskiego zaprezentowane zostały osiągnięcia, zresztą nie tylko sportowe, gimnazjalistów.
Uroczystości pierwszego z Dni Patrona zakończył Szkolny Festiwal Nauki. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali prezentacje związane z poszczególnymi dziedzinami wiedzy: matematyki. fizyki, geografii, biologii, chemii, historii, języka polskiego i języków obcych- angielskiego i niemieckiego. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję zapoznać się z prezentowanymi naukowymi ciekawostkami, a następnie uczestniczyli w quizie sprawdzającym zdobyte wiadomości. W tych konkurencjach zwyciężyła klasa III A.
Dzień drugi tradycyjnie odbył się w Parku za Nysą w Bardzie, do którego zaproszone zostały wszystkie gimnazja w powiecie. W sportowych zmaganiach udział wzięło ponad 250 uczestników, w tym reprezentacje szkół: PG w Budzowie, Gimnazjum w Ciepłowodach, PG nr 1 i PG nr 2 w Ząbkowicach, GP w Ziębicach, GP w Złotym Stoku oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Bardzie.
Impreza rozpoczęła się Biegiem Patrona, który odbył się w ramach akcji „Polska Biega 2013”. Na starcie stanęło 120 zawodników. Zwyciężył uczeń Gimnazjum ze Złotego Stoku – Konrad Brysiak, II miejsce zajął Mateusz Kargol (Gimnazjum w Przyłęku), III miejsce – Jakub Seweryn (Gimnazjum w Złotym Stoku). Najlepszą zawodniczką okazała się Marta Kanarek z Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich, II i III miejsce – zajęły zawodniczki z Gimnazjum w Ziębicach: Dorota Gradowska i Monika Lebowska. Wśród szóstoklasistów ZSP w Bardzie zwycięstwo odnieśli – Wiktoria Żołnierz i Jacek Stecyk.
Kolejną atrakcją było MTB – mini wyścigi rowerowe. Zawody odbyły się w 6. kategoriach. 1. Junior Młodszy (chłopców): I – Ł. Paździor, II – S. Leśków, III – G. Horodyński (UKS „Kusy” Przyłęk). 2. M-14: M. Dziewa (ZSP Bardo), II – J. Dworniak, D. Grzanka (CKiP Złoty Stok). 3. M-12: I – Ł. Orzechowski, II – M. Burnus, (UKS „Kusy” Przyłęk). III – S. Pluciak (CKiP Złoty Stok), 4. M-10: I – Ch.Sadiq, II – T. Złoty, III – B. Janiec (CKiP Złoty Stok). 5. K-12: I – A. Mendera, II – W. Ciba (UKS „Kusy” Przyłęk), III – A. Ciućmak (CKiP Złoty Stok). 6. Junior Młodszy (dziewczęta): I – M. Trędak, N. Nowicka (UKS „Kusy” Przyłęk).
Kolejnym etapem imprezy był „Piknik z Kusym”, w trakcie którego uczestnicy zmagali się w konkurencjach zręcznościowych, świetnie się przy tym bawiąc. W zabawie uczestniczyli zarówno uczniowie naszego gimnazjum jak i reprezentacje zaproszonych szkół, które zechciały pozostać z nami do końca. Szczególną popularnością cieszyły się takie konkurencje jak przeprawa pontonowa, przejście po linach i zjazd tyrolką. Najtrudniejszym zadaniem była stacja ornitologiczna i rozpoznawanie ptasich głosów. Po zsumowaniu zdobytych punktów wyłoniono zwycięzców. Wśród drużyn gości nagrodę w postaci biletu na spływ pontonowy Przełomem Nysy Kłodzkiej otrzymała reprezentacja Gimnazjum Publicznego w Ziębicach. Wśród drużyn Gimnazjum w Przyłęku najlepsza okazała się klasa IIIb i otrzymała bon na wspólne wyjście do pizzerii. Ostatnim akcentem było wręczenie nagród oraz losowanie upominków rzeczowych wśród wszystkich uczestników Pikniku. W pięknej scenerii bardzkiego parku w bufecie „Pod Kogutkiem” można było posilić się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.
Tak okazałe uroczystości mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu nauczycieli, pracowników oraz rodziców Publicznego Gimnazjum w Przyłęku.
Serdecznie dziękujemy uczestnikom Biegu Patrona: zawodnikom szkół w powiecie, opiekunom sportowym i dyrekcjom za umożliwienie młodzieży udziału w naszych obchodach.
Składamy podziękowania za pomoc w zabezpieczeniu organizacji imprezy: OSP Przyłęk i Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Bardzie oraz naszym sponsorom, którymi są:
Bank Spółdzielczy w Ząbkowicach Śląskich
SKI-RAFT Spływy Pontonowe w Bardzie
Elektro Partner Ząbkowice Śląskie
Hurtownia Artykułów Biurowych EUROMED – Ewa Michalak, Kłodzko
Pizzeria Verona w Bardzie – Dominik Kowaliszyn
Nadleśnictwo Bardo
Rada Rodziców przy Publicznym Gimnazjum w Przyłęku
Podziękowania dla Działu Promocji Urzędu Miasta i Gminy Bardo za materiały promocyjne dla wszystkich zwycięzców oraz reprezentacji szkół