Jarmark Wielkanocny 2018 za nami!
Kolorowo, świątecznie i tradycyjnie było w Niedzielę Palmową w Bardzie. Uroczysta procesja uliczkami miasta, która rozpoczęła tegoroczne obchody tego święta w Bardzie, odbyła się po raz pierwszy w tak dużym wymiarze i od razu zachwyciła wszystkich.
Na czele procesji jechał o. Łukasz Kalisz na osiołku – był to symbol wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tuż za nim szli przebrani w historyczne stroje aktorzy grupy działającej przy CKiB oraz Przełomiacy. Wszyscy w rękach nieśli kolorowe kwiaty, oraz palmy.
Przed mszą w kościele odbył się wielkopostny koncert zespołu Wiolinek, natomiast zespoły Przełomiacy, Waliszowianie i Kalina swoje występy dały po uroczystej inauguracji Jarmarku po godz. 12.
Tradycyjnie już rozpoczęcie jarmarku obwieścił burmistrz Miasta i gminy Bardo Krzysztof Żegański uderzając kilkakrotnie w patelnię. Wśród otwierających jarmark znaleźli się Magdalena Topolanek – pomysłodawczyni jarmarku, Grażyna Cal radna wojewódzka, starosta ząbkowicki Roman Fester, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek i wójt Stoszowic Paweł Gancarz.
Najważniejszym punktem jarmarku zawsze był „Żur Burmistrza”. Nie inaczej było w tym roku. Burmistrz Krzysztof Żegański w towarzystwie starosty ząbkowickiego Romana Festera i wójta Stoszowic Pawła Gancarza rozpoczęli wydawanie darmowego żurku mieszkańcom. W tym roku, dzięki dofinansowaniu z EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, żur był całkowicie darmowy!
W jarmarku uczestniczyło ponad 50 wystawców. Nie zabrakło pysznego ciasta, serów, przetworów, wędlin, zup, suszonych grzybów, konfitur, ziół i syropów. Na wielkanocnych stołach pyszniły się baby, serniki, mazurki, jajka, galarety i pieczenie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dekoracji wielkanocnych – pod czujnym okiem instruktorki Eweliny Kudła – dzieci wyczarowywały zajączki z drewnianych łyżek, pisanki i wielkanocne palmy.
W czasie jarmarku odbyło się kilka konkursów. W jury zasiadali Joanna i Henryk Duminowie, Witold Matus, Patryk Kantecki, Włodzimierz Biniaś, Beata Kulig i Wiesława Dobrucka-Kaźmierczak. W kategorii najpiękniejsza pisanka tradycyjna wygrało sołectwo Brzeźnica, nagroda za najpiękniejszą pisankę oryginalną trafiła od rąk Pani Ireny Dobuckiej. Wyróżnienie w kategorii pisanka tradycyjna dostał Jakub Zieliński, a za pisankę oryginalną KGW Potworów. Za palmę tradycyjną nagrodę otrzymało sołectwo Janowiec, najwyższą Dom Wczasów Dziecięcych, nagroda za palmę rodzinną trafiła do rodziny Kornaś, za palmę indywidualną – do Anny Goraj. Przedszkole Publiczne w Bardzie i Przyłęku otrzymało nagrodę w kategorii palma grupowa, a za palmę oryginalną nagrodę otrzymała Teresa Słupczyńska. W kategorii palma grupowa jury przyznało wyróżnienie grupie „Promyk”.
W konkursie na najlepszy stół wielkanocny I miejsce zajęło KGW Nowy Waliszów, II miejsce KGW Sieroszów i III miejsce sołectwo Brzeźnica. Każdy ze stołów otrzymał również wyróżnienie za jedną potrawę: sołectwo Brzeźnica za paschę, Opolnica za mazurek, Dzbanów za boczek z żurawiną, Grochowa – żur wielkanocny, KGW Nowy Waliszów za paskę i KGW Sieroszów za święconkę.
Warto dodać, że tegoroczny Jarmark Wielkanocny to kolejna impreza w ramach projektu „Cztery pory roku w Polsce i Czechach”, który jest realizowany z Czeską Skalicą. Do tej pory odbyły się już dwie imprezy: jesienna i zimowa. W ramach w/w projektu zostały dofinasowane następujące działania: warsztaty dekoracji wielkanocnych, degustacja dania wiosennego – żurku, scena i nagłośnienie oraz tłumacz języka czeskiego. Jest to kolejny przykład bardzo dobrej współpracy transgranicznej pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji jarmarku i już dzisiaj zapraszamy za rok!