„Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz to… nigdy”
„Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz to… nigdy”. Taka myśl przyświecała wychowawcom i uczniom gimnazjum w Przyłęku, kiedy postanowili gromadzić pamiątki związane z Bardzkim Kołem Związku Sybiraków. Uroczyste przecięcie wstęgi na gablocie poświęconej losom Sybiraków oraz historii współpracy szkoły z Kołem miało miejsce podczas szkolnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie to odbyło się w obecności zaproszonych gości, nauczycieli i gimnazjalistów.
Michał Piwowarski – uczeń klasy III – przedstawił genezę idei gromadzenia zbiorów związanych z osobami, które przeżyły Golgotę Wschodu: „Okoliczności powstania tej gabloty mogłyby sięgać początku istnienia gimnazjum. W 2000 roku nasi starsi koledzy mieli po raz pierwszy zaszczyt wystąpić w programie uroczystości Dnia Sybiraka. Od tamtego czasu nawiązała się współpraca, gimnazjum otrzymywało dyplomy, podziękowania i odznaczenia. Jednak najważniejsza była możliwość kontaktu z Sybirakami i poznania ich losów. Pomysł powstania gabloty narodził się w roku ubiegłym podczas spotkania z Dziadkiem, jak siebie nazywa Pan Prezes Kazimierz Bobula. Wtedy otrzymaliśmy pamiątki, które wręczono Związkowi Sybiraków z okazji 15-lecia Koła. Ważnym momentem było też przekazanie szkole pod opiekę Kroniki Sybiraków. W gablocie udało się nam zgromadzić zdjęcia, odznaczenia, literaturę, wspomnienia… Ja jeszcze powiem, co się w niej nie znalazło: życzliwość i sympatia, jaką darzą nas Sybiracy w czasie wszystkich uroczystości patriotycznych, atmosfera wycieczek i pielgrzymek, jakie odbywają się dzięki inicjatywnie Koła Sybiraków. Ja bym włożył tu jeszcze kamerę, za pomocą której rejestrujemy dzieje osób, które przeżyły Golgotę Wschodu. Udało nam się już nakręcić opowieść p. Danuty Więcek, p. Tadeusza Pyziaka i p. Kazimierza Bobuli. Planujemy to zadanie kontynuować. Na pewno już po dzisiejszych uroczystościach znajdzie się w tej gablocie symboliczny aniołek, którego Pan Prezes przekazuje jako wyraz sympatii dla aniołków z gimnazjum.”
Uroczystego odsłonięcia gabloty dokonała p. dyrektor L. Śladowska, p. K. Bobula – Prezes Koła Sybiraków, p. Danuta Leodańska i p.Danuta Więcek. Uczniów reprezentował Michał Piwowarski. W dalszej część uroczystości uczniowie zaprezentowali spektakl patriotyczny poświęcony ważnym rocznicom przypadającym w tym roku. Widowisko muzyczno – poetyckie zostało przygotowane pod kierunkiem p. K. Krzysińskiej i p. A. Bartkiewicz, p. D. Szewczyka, które dopełniła prezentacja przygotowana pod kierunkiem p. M. Kudryńskiej. Atmosferę narodowego święta dopełniła wystawa, nad którą czuwały panie: M. Kudryńska i p. A. Weber-Śliwa. Podczas uroczystości na sztandarze gimnazjum została umieszczona Srebrna Odznaka Zasłużonego dla Związku Sybiraków, którą szkoła została odznaczona podczas obchodów Dnia Sybiraka.
11 listopada nauczyciele i uczniowie wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyli we mszy w intencji Ojczyzny oraz złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i ciemiężonych na Sybirze.
Gablota poświęcona losom Sybiraków do obejrzenia w holu szkoły – zapraszamy.