Kolejne spotkanie z lekarzami z Fundacji Wspieramy Seniorów za nami
We wtorek 18 kwietnia w CKiB odbyło się drugie bardzo pouczające spotkanie z wrocławskimi lekarzami, którzy przyjechali do naszego miasta na zaproszenie burmistrza Krzysztofa Żegańskiego i kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej Wiesławy Horowskiej. Tematami spotkania był UDAR MÓZGU, jego objawy, zagrożenia życia i zdrowia oraz warsztaty udzielania pierwszej pomocy.
Podczas pierwszej części spotkania omówione zostały zagadnienia związane z udarem mózgu. Lekarze wyjaśnili, czym jest udar mózgu i jakie są jego objawy, a także jak ważny jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu. Niezwykle ważnym czynnikiem, by uratować komuś życie jest CZAS. Nie lekceważmy pierwszych objawów udaru!
„Mimo że nadal nie umiemy stuprocentowo skutecznie leczyć udarów mózgu, mamy już pewne leki, które są najskuteczniejsze, gdy będą podane w jak najkrótszym czasie od pojawienia się pierwszych objawów udaru. Takie okno terapeutyczne to 4,5 godziny od momentu zachorowania .Jeśli pacjent zgłosi się następnego dnia czy po dwóch dniach od wystąpienia objawów, możemy zrobić już naprawdę niewiele – wyjaśnia prof. Ewa Jankowska, kardiolog z Fundacji Wspierajmy Seniorów”.
Pierwsza pomoc
Druga część warsztatów, była szkoleniem z teorii oraz praktyki w zakresie właściwego reagowania i udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach np. nagłego omdlenia, bólu w klatce piersiowej, zatrzymania krążenia i innych. Seniorzy zostali zaznajomieni z prowadzeniem podstawowych czynności reanimacyjnych w sytuacji zatrzymania krążenia z zastosowaniem fantomów oraz sami mogli poćwiczyć udzielenia pierwszej pomocy na wolontariuszach z Fundacji Wspieramy Seniorów.
Na zakończenie burmistrz Krzysztof Żegański podziękował lekarzom z fundacji, za tak profesjonalne, a jednocześnie zrozumiałe dla zwykłego człowieka przekazanie wiedzy medycznej oraz zapewnił o następnych spotkaniach.