Święto Bardzkiego Piernika za nami!
W piękny, słoneczny dzień, 20 czerwca w Bardzie odbyło się I Święto Bardzkiego Piernika.
Niedzielne świętowanie rozpoczęło się od barwnej parady historycznej ulicami naszego miasteczka. Parada wyruszyła z pl. Kasztelańskiego i podążyła ul. Kolejową, Główną, aż do Rynku.
Uczestnikom parady towarzyszyły brzmienia muzyki dawnej, aktorzy i komedianci, którzy w trakcie parady odgrywali zabawne scenki. Ważnym elementem parady był także domek piernikowy, stanowiący nawiązanie do domku, który tradycyjnie wędrował z mieszkańcami Warthy do 1945 roku.
Po dotarciu do Rynku, Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Bardzie Barbarą Strzelec przekazali piernikowe serce na ręce Pani Martiny Zálišovej reprezentującej Czeską Skalicę, partnera projektu. Tym samym wspólnie dokonali oficjalnego otwarcia I Święta Piernika.
Ponadto udział w uroczystości wzięli: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Marcin Gwóźdź, delegacja z partnerskiej gminy Tarnowo Podgórne z wójtem Tadeuszem Czajką, burmistrz Złotego Stoku Grażyna Orczyk, burmistrz Międzylesia Tomasz Korczak, prezes Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis Czesław Kręcichwost, delegacja z miasta partnerskiego Czeskiej Skalicy z zespołem folklorystycznym Barunka, wiceburmistrz Miasta i Gminy Bardo Rafał Batóg oraz radni Rady Miejskiej w Bardzie.
Po oficjalnym otwarciu Święta Piernika rozpoczął się zaplanowany na ten dzień program artystyczny. Na scenie I Święta Piernika wystąpili „Mały Wiolinek”, „Żniwa”, „Barunka” z Czeskiej Skalicy, Ziębicka Orkiestra Mandolinistów oraz Kapela Bożków. Dla dzieci przygotowany został spektakl lalkowy pt. „Jaś i Małgosia”. Nastąpiło także rozstrzygnięcie w konkursu piernikowego.
Przybyli do Barda goście oraz spacerujący mieszkańcy mieli także niepowtarzalną okazję podziwiać obrazy i zdjęcia autorstwa Kamili Blechinger i Joanny Kumeli oraz grupy malarskiej pod kierownictwem Michała Rajczakowskiego, którzy specjalnie na ten dzień otworzyli „Galerię Jednego Dnia”. Wystawione prace prezentowały Bardo okiem ich twórców.
Natomiast od 14.30 dostępne były dla wszystkich uczestników zajęcia warsztatowe: ceramiczne, snycerskie i piernikarskie.
W tym samy czasie w klasztorze Ojców Redemptorystów odbywały się prelekcje prowadzone przez specjalizujących się w historii tradycji piernikarskich etnografów, można było obejrzeć wystawę zabytkowych form piernikowych oraz zapoznać się z historią bardzkiego piernika, która umieszczona została na tablicach wykonanych specjalnie na tę okazję.
Wszystkim wydarzeniom towarzyszył także jarmark produktów regionalnych, który mieścił się w nowo zrewitalizowanym łączniku pomiędzy Rynkiem a ul. Główną.
I Święto Piernika odbyło się dzięki współpracy polsko- czeskiej Gminy Bardo oraz Czeskiej Skalicy w ramach pozyskanego za pośrednictwem Stowarzyszenia Euroregionu Glacensis dofinansowania projektu pod nazwą „Przez tradycję bliżej nam”.
Organizacja Święta Piernika nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób i instytucji. W związku z tym pragniemy złożyć serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji:
– Zespołowi Szkolno- Przedszkolnemu im. KEN w Bardzie oraz dzieciom i rodzicom,
– Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie,
– Jarosławowi Żurawskiemu- dyrektorowi Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach,
– Zakładowi Komunalnemu w Bardzie,
– Ochotniczej Straży Pożarnej z Barda i Przyłęku,
– Komendzie Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich,
– Ojcu Rektorowi Sylwestrowi Cabale,
– Nadleśnictwu Bardo Śląskie,
– Panu Krzysztofowi Wiszowatemu,
– Kamili Blechinger, Joannie Kumeli i Michałowi Rajczakowskiemu,
– oraz piernikarni Fabryka Bardzkie Pierniki.
Ponadto wszystkim Mieszkańcom, Gościom i Turystom, którzy uczestniczyli w piernikowym wydarzeniu bardzo dziękujemy za obecność i zapraszamy za rok!
Wydarzenie pn. „Jarmark Piernikowy” realizowane jest w ramach projektu pn. „Przez tradycję bliżej nam”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.
Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis
Zapraszamy do relacji z wydarzenia, przygotowanej przez Telewizję Sudecką.