Nie zapomnimy o nich…
10 lutego przypadała 76. rocznica pierwszej deportacji na Sybir. Z tej okazji już 14 stycznia 2016 r. została odprawiona uroczysta Msza Święta, podczas której zespół Wiolinek odśpiewał „Marsz Sybiraków”, a po liturgii na dziedzińcu klasztornym, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą martyrologię Polaków na Syberii.
„Dziesiąty luty będziem pamiętali, przyszli Moskale, gdyśmy jeszcze spali, nasze dzieci na sanie wsadzili, do głównych stacji nas porozwozili.”… to słowa ballady anonimowego autora, od których swoje wystąpienie zaczął pan Dariusz Szewczyk. 10 lutego 1940 r. nastąpiła pierwsza z czterech masowych deportacji obywateli Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego. Według szacunkowych danych rządu polskiego na uchodźstwie, tylko podczas tej lutowej deportacji wywieziono około 220 tysięcy ludzi! Byli tam osadnicy wojskowi, osiedleni na Kresach po wojnie z bolszewikami, urzędnicy państwowi i samorządowi, ludzie uznani za niebezpiecznych dla Sowietów. Do kategorii „niebezpiecznych” zaliczono też dzieci…
Odśpiewano hymn państwowy, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty – pierwsza ze Związku Sybiraków w Bardzie, kolejna z Urzędu Miasta i Gminy Bardo – który reprezentowała zastępca burmistrza Krystyna Sobieraj oraz przedstawiciele Rady Miejskiej. Ten dzień wpisuje się w naszą historię i wszyscy musimy pamiętać o tych, którzy w przeszłości walczyli o niepodległość i wolną Polskę.