BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności / Czas wolny

Autor:Publikacja: Redakcja

Ostatni koncert V Bardzkiego Lata Organowego

W miniony piątek w bardzkiej bazylice odbył się ostatni koncert w ramach VI Międzynarodowego Forum Muzycznego Bardzkie Lato Organowe. Tym razem wystąpił wybitny organista z Watykanu Juan Paradell Sole.

Po długim przepięknym koncercie organowym nastąpiła uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Obywatelstwa Profesorowi Andrzejowi Chorosińskiemu – dyrektorowi Bardzkiego Lata Organowego. Laudację na Jego cześć wygłosił proboszcz o. Mirosław Grakowicz. Profesor wzruszonym głosem podziękował za wyróżnienie i zapewnił, że czuje się teraz jeszcze bardziej zobowiązany do organizacji koncertów na najwyższym poziomie.

Miłym akcentem piątkowej uroczystości było wystąpienie przewodniczącego Rady z Romanowa na Ukrainie Aleksandra Kondratiuka, który w kilku słowach podziękował za gościnę i nawiązanie partnerstwa pomiędzy Bardem i Romanowem. Wręczył również tradycyjne ukraińskie podarunki, w tym przepiękną haftowaną koszulę.

Laudacja:

Szanowni Państwo!

Zebraliśmy się tu dzisiaj wraz z naszym przyjacielem prof. Andrzejem Chorosińskim (już nie po raz pierwszy w ostatnich miesiącach) – tym razem jednak, aby wyrazić nie tylko swój podziw za jego wspaniałe występy, ale by dać świadectwo naszego uznania dla jego postawy artysty oraz przyjaciela Barda. Profesor Andrzej Chorosiński od lat organizuje koncerty organowe w naszej Bazylice w ramach Międzynarodowego Forum Dolnośląskiego, ściągając do Barda najlepszych instrumentalistów zarówno z kraju jak i zagranicy, tworząc cykl koncertów pt. „Bardzkie Lato Organowe”, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród koneserów tego gatunku.

Drogi i Szanowny Laureacie! Bóg obdarzył Cię talentem oraz wrażliwością na dobro i piękno. I tym też podbijasz serca mieszkańców naszego miasta i gminy. Dlatego też Rada Miejska w Bardzie w dniu 23 sierpnia br. nadała Tobie tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Bardo.

ANDRZEJ CHOROSIŃSKI,
kompozytor, organista i pedagog, który od wielu lat współpracuje z naszym miastem i Gminą organizując koncerty organowe w ramach Międzynarodowego Forum Muzycznego, Bardzkie Lato Organowe, którego jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym. Dzięki Panu Profesorowi Bardo stało się znanym i znaczącym miejscem na „muzycznej mapie” Polski, Europy i świata. Pan prof. Andrzej Chorosiński zaprasza do Barda znanych i cenionych w świecie organistów i muzyków, tak z Polski jak i zagranicy.
Urodził się w Otwocku. Naukę gry na organach rozpoczął u Stanisława Możdżonka w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem w 1967. W tym samym roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. Jednocześnie w latach 1969-74 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza w tejże uczelni. W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach prowadzonym przez Flora Peetersa w Belgii. W tym samym roku otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji w Kilonii.
Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii.

Występował w tak renomowanych miejscach, jak Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra Św. Patryka w Nowym Jorku, Adelaide Town Hall. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą. Nagrał też 20 płyt dla takich firm fonograficznych, jak Polskie Nagrania, Veriton, EMI-Elektrola, Live Records, DUX, Musicon, Dabringhaus & Grimm, Megavox. W 2003 jego płyta CD nagrana w Bazylice w Licheniu otrzymała tytuł “Podwójnej Platynowej Płyty”.
Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie (od 1992 jako profesor). W latach 1987-93 pełnił także funkcję prorektora, a w latach 1993-99 – rektora.   Od 1991 uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 jest również wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym siedmiu międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Bardzie, Kluczborku, Kłodzku i Św. Lipce.
Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem “Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”. Jest honorowym obywatelem Jeleniej Góry, Kłodzka i Polanicy-Zdrój, przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej na terenie Dolnego Śląska.  W 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keymung University w Korei Południowej.
Może wystarczającą zapłatą dla artysty są wywoływane przez niego emocje, może wystarczą oklaski, ale my mieszkańcy Barda pragniemy Cię wyróżnić tytułem: HONOROWEGO OBYWATELA MIASTA I GMINY BARDO. Gratulujemy i dziękujemy!

Z wyrazami uznania i szacunku

Mirosław Grakowicz

Proboszcz Parafii NNMP w Bardzie

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze