BARDOmiasto cudów

Home / Dla Turysty

Autor:Publikacja: Redakcja

Turystyka piesza

Malownicze pagórki tajemnicze zakątki, mieniąca się kolorami panorama Barda i przełomu Nysy Kłodzkiej oglądana z punktu widokowego na Obrywie Skalnym pozostają na zawsze w pamięci wędrowców.

Unikatową atrakcję na szlaku stanowią rezerwaty Cisy oraz Cisowa Góra, będące jednym z nielicznych, zachowanych w nienaruszonym stanie fragmentów pierwotnej Puszczy Sudeckiej i jednocześnie największym skupiskiem cisów na Dolnym Śląsku. Szlaki Gór Bardzkich wiodą przez szereg historycznych, tajemniczych i magicznych miejsc, leśne uroczyska, “alpejskie” łąki, punkty widokowe, miejsca kultu, dawne umocnienia fortyfikacyjne, a jednocześnie siedliska rzadkich gatunków roślin i zwierząt…

Piesze szlaki turystyczne na Ziemi Bardzkiej (węzeł szlaków znajduje się w Bardzie, tuż obok mostu na Nysie Kłodzkiej, przy posesji na ul. Głównej 2):

  • Zielony szlak turystyczny biegnie w kierunku południowo-wschodnim do Złotego Stoku
  • Niebieski europejski Szlak Dalekobieżny E3 „Atlantyk-Morze Czarne”, biegnie Górami Bardzkimi w kierunku północnym do Srebrnej Góry, a w kierunku południowym przez Górę Kalwarię i Kłodzką Górę (765 m. n.p.m.), na Przełęcz Kłodzką
  • Żółty, pielgrzymkowy szlak turystyczny biegnie z Barda do Ząbkowic Śląskich

Trasy Turystyczne Barda:

Miejska Trasa Turystyczna „Wzgórze Różańcowe”

Start i zakończenie: pl. Wolności Spacer: 1,5 h (tam i z powrotem) Stopień trudności: trasa łatwa, łagodne wzniesienie, droga leśna, nie powinna sprawić problemu seniorom i rodzinom z małymi dziećmi Warto zobaczyć: Bazylika, Muzeum Sztuki Sakralnej, Szopka, detale architektury starego miasta, Kaplice Różańcowe UWAGA: Istnieje możliwość zwiedzania także wnętrz Kaplic Różańcowych – klucz do wypożyczenia w sklepiku z pamiątkami, w budynku klasztoru, Muzeum Sztuki Sakralnej

Niewysokie wzgórze (380 m n.p.m.) w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, na północ od jego centrum, to dawna Łysa Góra, a dziś Wzgórze Różańcowe. Prowadzi na nie lipowo-klonowa aleja w kształcie rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańcowych. Każdą z budowli zaprojektowano w innym stylu architektonicznym. Możemy tu podziwiać m.in. średniowieczny zamek kamienny, czy mauretańską twierdzę. Bajkowa architektura kaplic doskonale prezentuje się na tle zieleni otaczających je lasów i malowniczych widoków.

Miejska Trasa Turystyczna „Kalwaria”

Start i zakończenie: pl. Wolności Wędrówka górska: czas ok. 4 h (tam i z powrotem) Stopień trudności: trasa o średnim stopniu trudności, kilka stromych podejść, warto założyć górskie buty Warto zobaczyć: Bazylika, Muzeum Sztuki Sakralnej, Ruchoma Szopka, zabytkowe kamienice, dawne gospody i zajazdy przy ul. Głównej, kamienny most na Nysie Kłodzkiej, kapliczki, krzyże i stacje Drogi Krzyżowej, pozostałości po  średniowiecznym zamku, Źródło Maryi, Piękny Widok, Obryw Skalny, Kaplica Górska Punkty widokowe: Piękny Widok, Obryw Skalny. Majestatyczna góra Kalwaria (583 m n.p.m.) przyciąga wzrok potężnym skalnym urwiskiem z charakterystycznym białym krzyżem. Kryje w porastających ją lasach wiele tajemnic. Do dziś zachowały się relikty średniowiecznego zamku, przypominające o dawnej roli Barda jako grodu granicznego, strzegącego brodu przez Nysę Kłodzką.

W połowie drogi na szczyt mijamy murowaną kapliczkę z ocembrowanym źródłem wewnątrz – Źródło Maryi. Pielgrzymi od wieków przychodzą tu, by zaczerpnąć wody, która posiada cudowną moc uzdrawiania.

Szlak od Źródła Maryi wspina się dalej skalistą rynną wśród drzew i XVIII-wiecznych krucyfiksów, aż do Kaplicy Górskiej, wybudowanej w XVII w. przez cystersów w miejscu objawienia Matki Bożej Płaczącej. Wspomnienie cudu przywołuje symboliczny kamień z odciskiem stopy Maryi znajdujący się za kapliczką.

Mapa Barda z zaznaczonymi Miejskimi Trasami Turystycznymi

 

W tym dziale

W serwisie

Aktualności