BARDOmiasto cudów

Home / Zabytki

Autor:Publikacja: Redakcja

Kaplica Górska – obiekt pocysterski

Kaplica górska powstała w latach 1617 – 1619 na szczycie Góry Bardzkiej (583 m n.p.m.) zwanej obecnie Kalwarią. Założona na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami, posiada wewnątrz wpisany mniejszy kwadrat o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami.

Barokową kaplicę pokrywa wielopołaciowy dach z sygnaturką. W ścianach znajdują się okrągłe okna. Wejście zdobi prostokątny portal, a nad nim malowidło ścienne przedstawiające Matkę Bożą. Podczas remontu kaplicy w 1960 r. wykonano również dekoracje malarskie wnętrza. Niewielki budynek kaplicy założony jest na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami i wpisanym wewnątrz mniejszym kwadratem o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami.

Za kapliczką znajduje się symboliczny kamień z odciskiem stopy, przywołującej wspomnienie o ukazującej się Matce Boskiej. W miejscu objawienia wybudowano ołtarz główny kaplicy, w którym znajduje się obecnie figurka Matki Bożej Płaczącej.
Co niedzielę od maja do września o godz. 11:00 odbywają się tutaj Msze Święte, cieszące się licznym uczestnictwem pielgrzymów.

W tym dziale

W serwisie

Aktualności