BARDOmiasto cudów

Home / Zabytki

Autor:Publikacja: Redakcja

Wzgórze Różańcowe

Niewysokie wzgórze (380 m n. p. m.) w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, na północ od jego centrum, to dawna Łysa Góra – a dziś Wzgórze Różańcowe. Po objęciu parafii bardzkiej przez redemptorystów, na początku XX w. podjęto decyzję o budowie kaplic, które miały służyć celebrowaniu modlitwy różańcowej.

Na polecenie o. Franza, który w latach 1902-1904 wykupił teren wzgórza z rąk prywatnych, wytyczono niespełna dwukilometrową aleję wysadzaną lipami i klonami. Aleja ma kształt rozrzuconego różańca. Wzdłuż trasy wzniesiono kaplice odnoszące się do poszczególnych tajemnic różańcowych, nie są one jednak rozmieszczone w kolejności modlitwy na różańcu, ale przemiennie według trzech części maryjnego psałterza: Kaplica Zwiastowania, Narodzenia Pana Jezusa, Ofiarowania Pana Jezusa, Znalezienia w Świątyni, Modlitwy w Ogrójcu, Biczowania, Cierniem Koronowania, Dźwigania Krzyża, Ukrzyżowania, Zmartwychwstania, Zesłania Ducha Świętego, Ukoronowania Najświętszej Maryi Panny oraz kaplica Dusz Czyśćcowych. Dodatkowo wybudowano jeszcze dwie kaplice – wstępną i zamykającą.

Każdą z budowli zaprojektowano w innym stylu architektonicznym. Możemy tu podziwiać m.in. średniowieczny zamek kamienny, czy mauretańską twierdzę. Bajkowa architektura kaplic doskonale prezentuje się na tle zieleni otaczających je lasów i malowniczych widoków.

W tym dziale

W serwisie

Aktualności