Tradycyjny rok na pograniczu Kłodzkim
„Tradycyjny rok na pograniczu Kłodzkim ” – taki tytuł nosi mikroprojekt transgraniczny, który realizuje Gmina Bardo.
Tytuł projektu: „Tradycyjny rok na pograniczu Kłodzkim”
Nr projektu: G.003.04.0046
Wartość projektu: 52 787,79 Euro
Okres realizacji: 01.07.2024 – 30.06.2025 (1 rok)
Partnerzy projektu: Partner Wiodący – Czeska Skalica, Partner Projektu – Gmina Bardo, Partner Projektu – Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s.
Dofinasowanie otrzymał mikroprojekt transgraniczny – złożony do naboru Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027 – pn. „Tradycyjny rok na pograniczu Kłodzkim”, który jest współfinansowany z EFRR za pośrednictwem Euroregionu Glacensis. W projekcie oprócz Gminy Bardo, która jest partnerem projektu bierze jeszcze udział miasto Czeska Skalica, która jest partnerem wiodącym projektu oraz Centrum rozvoje Česká Skalice, o.p.s. – partner projektowy z wkładem finansowym.
Projekt jest skierowany na wzajemne poznanie tradycji w czesko-polskim pograniczu, ponieważ tradycje, również te regionalne, tworzą tożsamość narodu lub jego części. Przez cały rok będą odbywać się na przemian na czeskim i polskim terenie wydarzenia prezentujące jedną z narodowych lub lokalnych tradycji, rzemiosł lub świąt. W ramach projektu odbędzie się ogółem osiem wydarzeń, trzy zorganizowane zostaną po stronie polskiej, a pięć po stronie czeskiej (z czego trzy wydarzenia zapewnia główny partner, a dwa partner ze wsparciem finansowym). Są to głównie wydarzenia targowe, które można zaoferować jak najszerszej grupie docelowej. Chcemy to wykorzystać podczas realizacji projektu, ponieważ oprócz zorganizowanych wizyt będziemy również wspólnie promować wydarzenia, aby wesprzeć również indywidualnych podróżnych.
Po stronie polskiej będą to Dożynki, Jarmark Bożonarodzeniowy i Jarmark Wielkanocny. Po stronie czeskiej będą to tradycyjne wydarzenia – Barunčin Fler Jarmark, Święto Konwalii i Dzień Ziemi czyli Ovčácké slavnosti w Ratibořicach. Zupełnie nowym wydarzeniem, które, podobnie jak Ovčácké slavnosti, odbędzie się na terenie chronionym w Dolinie Babci, będą Dożynki. Te wydarzenia uzupełni trzeci rocznik Sympozjum Rzeźbiarskiego. Wszystkie wydarzenia mają na celu spotkanie ludzi we wszystkich grupach wiekowych, poznawanie tradycji, edukację i są wzbogacone o program kulturalny.
Przekraczający granice wpływ projektu polega na zwiększonej liczbie odwiedzin zaprzyjaźnionych regionów, a także regionów znajdujących się na trasie, co powinno przyczynić się do lepszego wzajemnego poznania obu narodów oraz stopniowego zacierania granicy.
Celem jest stworzenie trwałych partnerstw między grupami zainteresowanych kulturą i tradycją w obu krajach. Poznanie tradycji przyczynia się do poznania własnej tożsamości i otwiera umysły.
W tym projekcie po raz pierwszy porównamy ten sam typ wydarzenia. Będzie interesującym obserwowanie, jak przebiegają Dożynki po stronie polskiej, a następnie po stronie czeskiej – jakie zwyczaje są takie same, jakie się różnią i dlaczego.
Celem projektu jest przyczynienie się do wzajemnego poznania naszych narodów poprzez tradycje, łamanie uprzedzeń i przełamywanie barier (mentalnych i językowych).
Wartość projektu dla Gminy Bardo to kwota 23 306,09 Euro, z czego wielkość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 18 644,87 Euro, co stanowi 80% całkowitych wydatków kwalifikowalnych. Natomiast wkład własny Gminy Bardo w nowym okresie programowania to jedynie 20 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych.
Realizacja projektu „Tradycyjny rok na pograniczu Kłodzkim” będzie trwała 12 miesięcy w okresie: 01.07.2024r – 30.06.2025r.
Imprezy organizowane przez Gminę Bardo:
Dożynki
Jarmark Bożonarodzeniowy
Jarmark Wielkanocny
Wydarzenia organizowane przez miasto Česká Skalice:
Sympozjum rzeźbiarskie
Baronowa Flerjarmark
Wydarzenia organizowane przez Centrum Rozwoju Česká Skalice, o.o.
Dożynki
Święto pasterzy
Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis
Projekt współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego z Programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.