BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Redakcja

UWAGA! Przełączenie numeru 998 na 112

 

Od poniedziałku 4 października 2021 roku wybierając numer alarmowy 998 na terenie powiatu ząbkowickiego, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, tak jak byśmy dzwonili na numer 112.

Przeniesienie numeru alarmowego 998 na numer 112 ma usprawnić działanie systemu powiadamiania ratunkowego. W latach 2017-2018 przeniesiony został numer 997, teraz kolej na strażacki alarmowy numer 998.

– Po wybraniu numeru 998 dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego i nawiążemy kontakt z Operatorem CPR. Operator korzystając z palety pytań zbierze wywiad, który w formie elektronicznej zostanie przesłany do odpowiednich służb w zależności od rodzaju zdarzenia. Za dysponowanie odpowiednich jednostek ochrony przeciwpożarowej do działań ratowniczo-gaśniczych nadal odpowiedzialny będzie Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Ząbkowicach Śląskich – informuje ząbkowicka komenda PSP.

Pytania zadawane przez Operatora Centrum Powiadamiania Ratunkowego służą pozyskaniu informacji, które zostaną przekazane do wszystkich służb, nie tylko Straży Pożarnej.

– Od momentu uruchomienia Centrów Powiadamiania Ratunkowego obserwujemy systematyczny wzrost zdarzeń, o których informowani jesteśmy za pośrednictwem numeru 112. W roku bieżącym na 797 zdarzeń odnotowanych na dzień 28 września aż 409 pochodziło z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Pozostałe 388 zdarzeń wpłynęło za pośrednictwem numeru alarmowego 998 oraz systemu monitoringu pożarowego. W zadanym okresie czasu Dyżurni Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ząbkowicach Śl. odebrali za pośrednictwem numeru alarmowego 998 łącznie 1967 połączeń z czego większość nie dotyczyła potrzeby wezwania służb ratowniczych – dodają ząbkowiccy strażacy.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze