Weekend z TVS – 22-24 lipca 2016 w Bardzie
W lipcowy weekend gościła u nas TVS, która podczas kilku wejść na żywo promowała Bardo – Miasto Cudów. Oto, jak zapowiadali swoje relacje:
„Bardo? Niektórzy słysząc tę nazwę są zdziwieni, że to miejscowość w Polsce a nie np. we Włoszech. A śmiało mogłoby to piękne miejsce z włoskimi klimatami być mylone. Ale na szczęście nie musi. Z czego Bardo słynie i dlaczego jest mekką turystów, którzy lubią pływać, jeździć na rowerze, chodzić na długie spacery i zwiedzać dziesiątki zabytków? Zobaczcie sami!”
Zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą odkryć w tych reportażach uroki Barda na nowo, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i docenić miasteczko, które niewątpliwie jest godne polecenia na urlop lub zamieszkanie.
Osoby, które nie widziały tych wystąpień, zapraszamy na stronę:
http://www.tvs.pl/tv/weekend-z-tvs-22-24-lipca-2016-bardo , gdzie kolejno wyświetlają się poszczególne wejścia na żywo.
A oto krótkie streszczenie relacji:
- Dom Wczasowy Brido – miejsce spotkań i wypoczynku, zabawy i integracji. Najwięcej grup przyjeżdża za Śląska i Zagłębia, wnosząc do Domu radość i energię. Podczas wywiadu właścicielka, pani Adriana Musiał – Śliwka, opowiada o swoim zamiłowaniu do regionu, pełnego atrakcji i niesamowitej przyrody oraz charakterze wypoczynku w Domu Wczasowym Brido.
- Bazylika Mniejsza pw. NMP w Bardzie, miejsce szczególne dla osób wierzących oraz tych zainteresowanych historią. Podczas wywiadu Ojciec Proboszcz Mirosław Grakowicz opowiadał, iż Matka Boska wybrała to miejsce, jako szczególne do udzielania łask. Od niedawna badania potwierdziły, iż znajdująca się w Bardzie Figurka Matki Bożej jest najstarsza w Polsce, co przyciąga pielgrzymów i turystów. Równocześnie była to zapowiedź światowych Dni Młodzieży w Bardzie oraz koncertów na zabytkowych organach.
- Wywiad z panią Krystyną Domską-Bujnowicz, prezesem Stowarzyszenia Bardo Kultura, która stojąc pod Urzędem Miasta i Gminy Bardo na zrewitalizowanym Rynku opowiadała o działalności Stowarzyszenia i zajęciach kulturalnych w Bardzie. Udekorowany Urząd na Światowe Dni Młodzieży był przygotowany na pielgrzymów, a ksiądz Paweł Łabuda, koordynator diecezjalny zapowiadał nadchodzące wydarzenia.
- Relacja z Hotelu Bardo, gdzie pani Marta Ptasińska z Referatu Rozwoju i Promocji z Urzędu Miasta i Gminy w Bardzie, w imieniu Burmistrza Krzysztofa Żegańskiego , opowiadała o rozwoju miasta oraz aktywnym wypoczynku w Mieście Cudów. Nowym projektem jest rozwój tras rowerowych, około 300 km szlaków po polskiej i czeskiej stronie, co jest nowatorskim projektem na skalę europejską.
- Przystań Ski-Raft – spływy pontonowe i kajakowe Przełomem Bardzkim. Właściciel, Mariusz Dubiel opowiadał, dla kogo są spływy – jest to rozrywka dla całych rodzin. Dodajmy, iż całoroczna, bo spływy są możliwe nawet w zimie. Spływy znane są już nawet poza granicami Polski.
- Relacja z dziedzińca Bazyliki, powtórnie o. Mirosław Grakowicz opowiada o koncertach organowych podczas Bardzkiego Lata Organowego i Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Christiana Schlaga oraz zapowiadał obchody Światowych Dni Młodzieży. Opowiadał o zgromadzonych bogactwach kulturalnych, obrazach i rzeźbach do obejrzenia w Muzeum Sztuki Sakralnej oraz jest okazja do posłuchania koncertu organowego.
- Jeszcze raz reportaż ze spływów pontonowych – miejsce startu około 3-godzinnej przygody na rzece.
- Park za Nysą – członkowie UKS Kusy opowiadają o swoich osiągnięciach sportowych podczas zawodów rowerowych, w których uczestniczą oraz trasach rowerowych w Mieście Cudów.
- Relacja ze Światowych Dni Młodzieży, w których w barwnym korowodzie przeszło około 700 osób z różnych stron świata. Gościliśmy biskupów oraz międzynarodowych pielgrzymów, którzy zebrali się na wspólną mszę i obchody tego festiwalu Wiary.
Zapraszamy do oglądania i promowania Barda – Miasta Cudów!