XII Jarmark Wielkanocny w Bardzie
Niedziela Palmowa to od 13 lat dzień, w którym w Bardzie odbywa się Jarmark Wielkanocny.
Choć wystawcy -rękodzielnicy, sołectwa, koła gospodyń wiejskich i handlarze – rozstawiali swoje stragany i stoiska od samego rana to coroczny Jarmark Wielkanocny miał prawo rozpocząć się na dobre dopiero po uroczystej procesji i mszy św. w Bazylice Mniejszej. Tak, jak w roku ubiegłym na czele procesji jechał na osiołku o. Łukasz Kalisz odtwarzając tym samym przybycie Pana Jezusa do Jerozolimy. Za nim podążał kolorowy, rozśpiewany korowód niosący kwiaty i palmy. Szli zaproszeni goście, dzieci i młodzież, mieszkańcy gminy oraz przyjezdni. Na rynku oraz na ul. Głównej witano Pana Jezusa liśćmi palmowymi i okrzykami „hosanna!”.
Po mszy świętej zebrano się na dziedzińcu klasztoru o. Redemptorystów w oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie. Zebranych powitał Burmistrz Miasta i Gminy Bardo Krzysztof Żegański. Przemówili również starosta ząbkowicki Roman Fester i radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Stanisław Jurcewicz składając wszystkim serdeczne życzenia świąteczne. Tegoroczny Jarmark Wielkanocny zaszczycili swoją obecnością również m.in. Barbara Strzelec – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Bardzie, Marcin Orzeszek – burmistrz Ząbkowic Śl., Paweł Gancarz – wójt Stoszowic, Irena Balikowska – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy oraz lek. med. Krystyna Szymańska – dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Szczególną uwagę publiczności zwróciły osoby, które zostały przedstawione przez zaprzyjaźnioną z nimi Grażynę Cal. Byli to goście z Niemiec, potomkowie rodu Prause czyli rodziny zajmującej się w Bardzie piernikarstwem do końca II wojny światowej. Potomkowie dawnych mieszkańców Barda podziękowali za miłą gościnę na terenie naszej gminy i dali do zrozumienia, że dobrze się tu czują.
Trzykrotnym uderzeniem w patelnię burmistrz Żegański obwieścił początek rekreacyjno-biesiadnej części Jarmarku. Pomysłodawczyni i „dobra dusza” jarmarku Magdalena Topolanek zadbała o to, by burmistrz i jeden z potomków rodziny Prause oraz radny sejmiku Stanisław Jurcewicz sprawnie przebrali się w stroje kucharskie. W takim odzieniu panowie przystąpili w wesołej atmosferze do tradycyjnego wydawania chętnym pysznego „Żuru Burmistrza”.
Dla większości odwiedzających zaczął się czas degustacji i zakupów. Ponad 50 stoisk nie mogło narzekać na brak odwiedzających. Zwłaszcza stoły sołectw były oblegane; wystawione na nich smakołyki – wędliny, sałatki, jaja, ciasta – znikały z prędkością światła. A wszystko działo się przy muzyce, śpiewie i tańcach prezentowanych na dziedzińcu przez kapelę góralską „Janicki z Czarnego Boru” i zespoły „Waliszowiaków” oraz „Przełomiaków”.
W czasie jarmarku odbyło się kilka konkursów. W jury zasiadali Joanna i Henryk Duminowie, Natalia Kalicka, Witold Matus, Patryk Kantecki, Włodzimierz Biniaś i Agnieszka Łuka. W kategorii najpiękniejsza pisanka tradycyjna wygrało, tak jak w roku ubiegłym, sołectwo Brzeźnica. Nagroda za najpiękniejszą pisankę oryginalną trafiła do sołectwa Opolnica. Wyróżnienie za pisankę oryginalną zostało wręczone KGW Potworów. Za palmę tradycyjną nagrodę otrzymało sołectwo Opolnica, za najwyższą Publiczne Przedszkole w Bardzie z filią w Przyłęku; nagroda za palmę rodzinną trafiła do Jadwigi Rogowskiej, a za palmę indywidualną – do Anny Łętkowskiej. Koło Gospodyń Wiejskich ze Starczowa otrzymało nagrodę w kategorii palma grupowa, natomiast za palmę oryginalną nagrodę otrzymało sołectwo Dębowina. W konkursie na najlepszy stół wielkanocny Jury postanowiło przyznać I miejsce KGW Nowy Waliszów tymczasem II miejsce przypadło – ex-aequo – sołectwom Brzeźnica i Opolnica. Każdy ze stołów otrzymał również wyróżnienie za jedną potrawę: sołectwo Brzeźnica za udziec jagnięcy i paschę, sołectwa Opolnica i Dzbanów za żur, Laskówka za pasztet z jelenia i paschę, Grochowa – za kiełbasę ze świniobicia i nalewkę; sołectwo Dębowina cieszyło się z wyróżnienia za schab w galarecie, a sołectwo Starczów radowało się na wieść o wyróżnieniu ich święconki wielkanocnej. Na wyróżnienie zasłużyło również sołectwo Janowiec za oryginalny żur na kwaśnym mleku. Natomiast za ciasta wielkanocne nagrody otrzymali: KGW Nowy Waliszów za paskę i sołectwo Potworów które zaprezentowało świetnego mazurka.
Jak co roku, przed oficjalnym zamknięciem imprezy rozlosowano nagrodę wśród odwiedzających jarmark – ufundowany przez powiat ząbkowicki rower. Losowano również nagrodę dodatkową – kupon na spływ pontonem ufundowany przez przedsiębiorstwo SKI-RAFT. Można zdradzić, że szczęśliwe losy były w posiadaniu mieszkańców naszej gminy. Serdecznie gratulujemy.
Do zobaczenia za rok na XIV Jarmarku Wielkanocnym!