XV Memoriał im. Janusza Bujnowicza
Miłośnicy szachów, tej wspaniałej rozrywki umysłowej już po raz piętnasty spotkali się w Bardzie na Memoriale im. Janusza Bujnowicza.
Janusz Bujnowicz był wielkim entuzjastą szachów. Potrafił zapalić do gry w szachy wiele młodych i nie tylko młodych ludzi. Był niezwykle oddany pracy z młodzieżą. Był ciepły, serdeczny, swoim zapałem przyciągał do siebie mnóstwo ludzi. Niestety, przedwczesna tragiczna śmierć nie pozwoliła od końca zrealizować wszystkich planów. Przyjaciele nie zapomnieli nigdy o Januszu, dlatego powstał pomysł Memoriału jego imienia.
Jego żona Krystyna Domska – Bujnowicz od samego początku była w ścisłym gronie pomysłodawców. I tak od piętnastu lat szachiści z powiatu ząbkowickiego i nie tylko, zmagają się w pojedynkach.
Zakończenie każdego roku odbywa się w rodzinnym mieście Janusza Bujnowicza, w Bardzie. W sobotę 8 kwietnia zawodnicy od samego rana rywalizowali w kilku kategoriach o miano najlepszego. Honorowy patronat nad turniejem objął starosta ząbkowicki Roman Fester, a w Bardzie Burmistrz Miasta i Gminy Krzysztof Żegański.
Szachy nazywane są bardzo często królewską grą. Mało kto jednak wie, że powstała ona już w trzecim ćwierćwieczu VI wieku naszej ery.
Taką datę podaje znany angielski historyk H.J.R. Murray w dziele „History of chess”. Kolebką szachów są Indie. Stamtąd dotarły one do Persji, gdzie w krótkim czasie zyskały sobie wielu zwolenników. Po podbiciu Persji przez Arabów szachy rozprzestrzeniły się na inne kraje. Do Europy szachy dotarły już w VIII-IX wieku, początkowo do Hiszpanii, Włoch i Francji, potem do Niemiec, Anglii i Skandynawii. W Rosji znane były już w IX wieku, dokąd przywędrowały bezpośrednio ze wschodu.
Na podstawie wzmianek w literaturze przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim.
W Europie szczególny rozkwit szachów rozpoczął się w XVI wieku. Na wzrost zainteresowania nimi miała wpływ, poza innymi czynnikami, zmiana zasad gry zaproponowana przez włoskich szachistów w końcu XV wieku.
Po zaciętym pojedynku i wytężonej pracy sędziów zostały wręczone nagrody i dyplomy, które wręczała Krystyna Domska – Bujnowicz, Burmistrz Barda Krzysztof Żegański i Starosta Ząbkowicki Roman Fester.
Specjalne podziękowanie otrzymała pani Leokadia Głowacka, która założyła klub szachowy w szkole oraz propaguje ideę gry wśród dzieci i młodzieży oraz Tadeusz Sobski, Andrzej Witek i Marian Szewczyk.
Zachęcamy do spróbowania swoich sił w intelektualnym pojedynku. Piękne jest to, że bierze w nim udział już najmłodsi i z roku na rok jest ich coraz więcej!