Zakończenie projektu „Bardo. Szopka”
Od pół roku Stowarzyszenie „Bardo. Kultura” realizuje projekt „Bardo. Szopka”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu „Kultura Dostępna”. Jego realizacja przebiegała w partnerstwie z wieloma organizacjami i instytucjami, m.in. Stowarzyszeniem Kulturalnym „Góry Babel”, którego prezesem jest Olga Tokarczuk, autorka opowiadania „Bardo. Szopka” – stanowiącego bezpośrednią inspirację dla projektu – oraz Centrum Kultury i Promocji w Bardzie.
Projekt zakładał cykl zajęć warsztatowych, związanych z fragmentem dziedzictwa kulturowego Barda, do którego odnosi się opowiadanie „Bardo. Szopka”. W czasie różnego typu zajęć, poszerzonych o wyjazdy tematyczne, zwiększające dostęp do oferty kulturalnej, została podjęta próba rekonstrukcji nierozpoznanego dotąd elementu lokalnego dziedzictwa, jakim jest historia dawnej szopki bardzkiej – i zbudowania wokół tego tradycji, mającej charakter oferty kulturalnej dla szerokiej rzeszy odbiorców – również spoza regionu.
Samo opowiadanie było pretekstem do przeprowadzenia w różnych grupach wiekowych i środowiskowych, w integracji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, cyklu warsztatów w kilku obszarach związanych z motywem szopki bardzkiej. Poza warsztatami teatralnymi, były to warsztaty ceramiczne, plastyczne i szopkarskie, których efekty pokazano w czasie finałowej imprezy pn. Wielkie Budowanie Szopki Bardzkiej, która miała miejsce 13 grudnia br. w Sali Centrum Kultury i Promocji w Bardzie. W czasie tego wydarzenia odbyła się również premiera spektaklu opartego, na motywach opowiadania „Bardo. Szopka”, tworzonego w czasie warsztatów teatralnych.
Uczestnicy tych warsztatów mieli okazję do twórczej analizy tekstu i przeżywania go poprzez działanie – przy odtwarzaniu w ramach widowiska, przedstawionej w opowiadaniu, fikcyjnej historii dawnej szopki bardzkiej. Bardzo istotnym akcentem spektaklu była oprawa muzyczna, nawiązująca do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
Finałowy event projektu „Bardo. Szopka” zgromadził liczną publiczność, która niezwykle gorąco oklaskiwała przedstawienie, będące efektem pracy i talentu jego realizatorów, tj. młodszych i starszych aktorów – amatorów (w dużej części wywodzących się z zespołu Wiolinek) oraz młodzieży z „Teatru Ruchu”, działającego przy Centrum Kultury i Promocji w Bardzie. Zarówno spektakl – przygotowany pod artystycznym kierownictwem pani Marzeny Łukasik oraz muzycznym pani Anny Bartkiewicz- Czaji – jak i cały event, były też efektem wielkiego zaangażowania wielu członków Stowarzyszenia „Bardo. Kultura”. Część z nich była również uczestnikami i realizatorami warsztatów ceramicznych, szopkarskich i plastycznych. Lista do podziękowań jest długa i na pewno będzie okazja do ich złożenia, gdyż planowane jest powtórzenie w drugiej połowie stycznia zarówno spektaklu, jaki całego eventu pn. Wielkie Budowanie Szopki Bardzkiej. Jednym z założeń projektu jest bowiem podjęcie, na razie w sposób symboliczny, idei rekonstrukcji „dawnej” szopki bardzkiej – i styczniowa impreza będzie rozwinięciem wcześniej podjętych działań.
Beata Szewczyk - wiceprezes Stowarzyszenia „Bardo. Kultura”