BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

96 urodziny Pani Janiny Topolanek

 

19 sierpnia Pani Janina Topolanek obchodziła swoje 96 urodziny! Z tej okazji, według tradycji Gminy Bardo, została odwiedzona przez Burmistrza Krzysztofa Żegańskiego z kwiatami, pamiątkowym dyplomem oraz upominkiem!

Miło było zobaczyć, że Pani Janina cieszy się dobrym zdrowiem i jest otoczona przez troskliwą rodzinę. Była szczęśliwa mogąc podjąć gości.

Życzymy jej jeszcze raz dużo zdrowia oraz sił, miłości i radości z każdego dnia! A oto krótka historia Pani Janiny …

 

Życiorys przygotowany przez OPS w Bardzie
Pani Janina Topolanek, z domu Rusiecka, urodziła się 19.08.1921 roku w Swojczowie na wschodzie. Pochodzi z rodziny wielodzietnej. Rodzice Jan i Zofia wychowali pięć córek i dwóch synów. W tak licznej rodzinie życie było trudne. Od najmłodszych lat nauczona była pracy. Rodzice nauczyli ją szacunku do pracy jak i do ludzi. Pani Janina bardzo miło wspomina dziecięce lata. Tęskni za ukochanymi ścieżkami, po których chodziła, za dorodnymi poziomkami, które uwielbiała zbierać.
W młodości należała do strzelców wojskowych we Włodzimierzu Wałyńskim. Była to szkoła życia. Tam spotkała wiele fascynujących i ciekawych ludzi, od których wiele się nauczyła. Jedną taką osobą była nauczycielka, która nauczyła ją czytać, pisać oraz gotować i piec. Należała również do stowarzyszenia katolickiego. Mile wspomina częste pielgrzymki.
W 1941 roku wyszła za mąż za Franciszka. Rozłąka z mężem trwała 6 lat (mąż poszedł na wojnę). W tym czasie przyszła na świat córeczka. Pani Janina musiała sama poradzić sobie z jej wychowaniem. To był trudny okres w życiu. Tułaczki, kilkakrotne przeprowadzki, aż na stałe w 1956 roku osiedlili się w Grochowej. Wychowali wspólnie czworo dzieci. Dwóch synów i dwie córki. Prowadzili gospodarstwo rolne. Mąż dodatkowo podjął prace w Zakładach Magnezytowych.
Pani Janina zajmowała się wychowywaniem dzieci i domem. Dbała o dobre wzorce. Uczyła szacunku do pracy i do ludzi. Cieszyła się z wizyt rodzinnych. Bardzo pielęgnowała te wartości i pielęgnuje je do dziś. Zawsze znalazła czas dla sąsiadów (do dnia dzisiejszego te relacje utrzymuje). Mimo codziennych obowiązków znajdowała czas, również na rozrywki. Wspomina wspólne zabawy, wspólne wyjazdy w strony wschodnie do Rodziny.
Pani Janina doczekała się dwanaścioro wnuków i trzech praprawnuków. Jest osobą bardzo pogodną i optymistycznie nastawioną do życia. Wspomina ciepło i miłe chwile przeżyte z mężem. Pani Janina uwielbia czytać książki i różne czasopisma. Jest praktykującą katoliczką. Może zawsze liczyć na pomoc najmłodszego syna Leonarda, który zawozi mamę co niedzielę do kościoła „Niedziela bez Mszy Świętej to nie niedziela”
Receptą Pani Janiny na długowieczność jest zdrowe odżywianie oraz optymistyczne nastawienie do życia. Dziś uwielbia przekazywać następnym pokoleniom opowieści o swoich doświadczeniach i trudnych czasach, które opisała w książce pt. „OPOWIESCI ZE WSCHODU”

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze