BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

„Nie znamy się – poznamy się” – roczny projekt partnerski

 

cz pl logo

Z dumą chcemy Państwa poinformować, że Gmina Bardo otrzymała dotację na kolejny projekt – tym razem jest to polsko – czeskie przedsięwzięcie dla dzieci i młodzieży. Całość projektu to ok. 38 000 euro, z czego budżet po polskiej stronie wynosi 23 500 euro, w projekcie przewidziane jest 90 % dofinansowania.

Chcąc przybliżyć Państwu charakterystykę przedsięwzięcia, należy wymienić partnerów projektu. Po polskiej stronie jest to Fundacja Oświatowa Salamandra,  UKS Kusy oraz Gmina Bardo, po czeskiej stronie DDM1 z Dvoru Kralovego – Dziecięcy Dom Kultury.

Projekt rozpocznie się 10 kwietnia 2017 roku, a skończy się  rok później.

Spotkania projektu „Nie znamy się – poznamy się”  odbywać się będą zarówno w Polsce, jak i Czechach, przez wszystkie pory roku.

Wiosenne spotkanie to jednodniowa wyprawa polskich i czeskich dzieci do Zoo Dvur Kralove, w którym skorzystają ze specjalnego programu przygód, by później wziąć udział w warsztatach – artystycznych, tanecznych, muzycznych, nauka żonglerki czy spacer po linie. W tym wyjeździe wezmą odział podopieczni FO Salamandra.

W lecie Czesi odwiedzą Bardo, by wspólnie bawić się na Dniach Miasta, uczestniczyć na spływie pontonowym oraz warsztatach i konkursach towarzyszących imprezie.

Na jesień to UKS Kusy weźmie udział w wyprawie rowerowej do Czech z Hradec Kralove do Kuksu, w zamian czescy młodzieżowi rowerzyści odwiedzą nas, by uczestniczyć w maratonach rowerowych.

Salamandra odwiedzi jesiennie Czechy w okolicach później jesieni i początków zimy, by uczestniczyć weekendowo w jarmarku świątecznym. Dzieci będą wspólnie uczyć się swoich języków i integrować, grać w kręgle, a także uczestniczyć w adwentowych warsztatach rzemiosła, rękodzieła i sztuki kulinarnej.

W zimie odwiedzą nas na weekend Czesi i wspólnie będziemy  uczyć się tańczyć, zarówno tańce współczesne jak i ludowe, dzieci z dwóch krajów wezmą  również udział w warsztatach robienia sera w Lutomierzu.

Grupa młodzieży weźmie udział w warsztatach rolkarskich na Jamrozowej Polanie i warsztatach narciarstwa biegowego w Zieleńcu.

FO Salamandra będzie prowadzić zajęcia przez cały rok. Dzieci i młodzież wezmą udział w szeregu warsztatów: artystycznych, plastycznych, tanecznych, wokalnych, językowych.

Projekt jest o tyle ciekawy, iż angażuje różne instytucje, umożliwia wspólną integrację i wymianę umiejętności między Polską a Czechami.  Przysporzy to niezapomnianych wrażeń i zaowocuje rozwijaniem nowych umiejętności. Nawiążą się przyjaźnie, a zdrowy duch rywalizacji będzie wpływał na aktywne spędzenie wolnego czasu.

Cieszy nas bardzo kolejny sukces  Gminy Bardo w zakresie dofinansowań! Wiemy, że pozyskane środki wpływają na rozwój miasta i jego mieszkańców i liczymy na kolejne projekty, w których zamierzamy starać się o dotację sprawią, że w Mieście Cudów będzie jeszcze więcej atrakcji dla wszystkich!

Nowe projekty transgraniczne realizowane przez Gminę Bardo, które otrzymały już dofinansowanie to „Marketing bez granic” w wysokości ponad 25 000 euro, „Koncepcje rozwoju czesko-polskiej współpracy” ok. 28 000 euro oraz „Wycieczka marzeń: zoo, Kuks i Bardo” w wysokości ok. 14 000 euro. Są one współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego realizowanego z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

Warto podkreślić, że wysokość dofinansowania w/w projektów wynosi 90 %. Dwa pierwsze projekty Gmina Bardo będzie realizować z czeskim partnerem stowarzyszenie Revitalizace Kuks, natomiast dodatkowym partnerem w projekcie „Wycieczka marzeń” będzie Zoo Dvur Kralove.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze