BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Redakcja

W piątek koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

 

Już za dwa dni, tj. w piątek 23 sierpnia 2019r. w Bazylice Mniejszej w Bardzie odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Organizatorami wydarzenia jest Gmina Bardo oraz Dolnośląski Festiwal Muzyczny.

Podczas zaplanowanego koncertu towarzyszyć nam będą utwory dwóch wybitnych kompozytorów: Stanisława Moniuszki oraz Stanisława Hadyny.

Tak się składa, że rok 2019 jest rokiem dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki oraz setnych urodzin Stanisława Hadyny.

Obaj artyści byli równocześnie kompozytorami, dyrygentami i pedagogami. Ich twórczość łączy ogromna miłość to polskiej kultury ludowej, której przejawem jest dorobek artystyczny jaki po sobie pozostawili.

Stanisław Moniuszko był także organistą, a co za tym idzie napisał również wiele utworów sakralnych. Ponadto w zbiorach jego kompozycji znajdziemy liczne opery, operetki i balet. Jest autorem ponad 268 pieśni.
Szerszej publiczności znany jest jako autor oper: „Halki” i „Strasznego Dworu”.

Profesor Stanisław Hadyna oraz choreografka Elwira Kamińska, są z kolei twórcami ZPiT „Śląsk”. Profesor był wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym zespołu. „Śląsk” osiągnął światowy sukces dzięki nieposkromionej pasji i miłości do kultury ludowej Hadyny. Na dokonania twórcze Stanisława Hadyny składa się długa lista dzieł, cenionych i nagradzanych w kraju i poza jego granicami.
Doskonale znane są nam takie utwory jak: „Helokanie”, „Ondraszek”, „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”.

Bardzka bazylika gościć będzie chór i orkiestrę „Śląska” pod batutą Mirosława Macieja Banacha. Ponadto zespół wspomagać będą również soliści: Piotr Koprowski (tenor), Piotr Szalka (bas), Małgorzata Rodek (sopran) oraz dyrektor artystyczna Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego, Magdalena Kulig- Cornelius. Na organach zagra Krzysztof Anczyk.

W programie piątkowego koncertu nie zabraknie „Strasznego Dworu” Moniuszki oraz „Karolinki” Hadyny. Więcej nie zdradzimy ….

 

Zapraszamy do Barda w najbliższy piątek o godzinie 19.00.

 

  • 0001 (15)

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze