BARDOmiasto cudów

Home / Aktualności

Autor:Publikacja: Norbert

Zakończenie warsztatów migowych w FO Salamandra

 

We wtorek 20 lutego FO Salamandra zakończyła realizację warsztatów języka migowego dla dzieci, prowadzonych w ramach projektu ,,Aktywni i zdrowi – upowszechnianie zdrowego stylu życia”, które współfinansowane były przez Lokalna Grupa Działania QWSI.

Przeszło trzydziestoosobowa grupa przez piętnaście spotkań aktywnie uczestniczyła w zajęciach, podczas których nabywała podstawowe umiejętności porozumiewania się z osobami niesłyszącymi. Przez kilka pierwszych godzin dzieci z zapałem ćwiczyły daktylografię, czyli zbiór znaków migowych odpowiadających poszczególnym literom danego alfabetu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadki daktylograficzne umieszczane na tablicy. Największą radość uczestnicy czerpali jednak nie z odczytywania znaków, lecz z prezentowania zdobytych umiejętności. Przez cały okres trwania zajęć dzieci poznały gesty związane z najbliższym środowiskiem, nauczyły się przedstawiać
i zadawać proste pytania, umożliwiające rozpoczęcie konwersacji. Poznały również nazwy czynności wykonywanych w domu i w szkole. Migały o swoich upodobaniach i zainteresowaniach.


W zajęcia wplecione zostały elementy plastyki i muzyki, dzięki czemu uczestnicy mogli angażować się w nie wielozmysłowo. Ćwiczyli motorykę, koordynację wzrokowo-słuchowo-ruchową, koncentrację uwagi a nawet zdolności manualne. Próbowali migać tekst poznanej wcześniej piosenki. Tworzyli własne albumy polskiego alfabetu palcowego. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie co nieco
.

Każdorazowo spotkaniom towarzyszyły ogromne emocje. Zróżnicowana pod względem wieku i temperamentu grupa nauczyła się wzajemnie szanować i dbać o swoje potrzeby.

FO Salamandra liczy na to, że nasze spotkania rozbudziły zapał dzieci do rozwijania umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych metod porozumiewania i ułatwią im przełamywanie barier w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi.

Prowadząca warsztaty języka migowego: Jowita Kuśnierz.

Niezbędnik

W serwisie

Archiwum roczne

Najnowsze